Anty-Alzheimerowe trio

Anty-Alzheimerowe trio

Listopad jest w Stanach Zjednoczonych Miesiącem Świadomości Alzheimera – choroby, na którą cierpi około 21 mln ludzi na świecie, z czego ponad 5,3 mln to Amerykanie. To dobry czas, by sprawdzić wszystkie sposoby mogące pomóc zapobiec tej ciągle nieuleczalnej formie demencji.

Jednym z nich jest odpowiedni sposób odżywiania się. Eksperci wskazują trzy produkty, które mają pozytywny wpływ na zdrowie mózgu: wołowina z krów karmionych trawą, awokado i olej kokosowy. Nazywają je „anty-Alzheimerowym trio”. Wszystkie są bogate w zdrowe dla układu nerwowego tłuszcze, a przy tym cechuje je niska zawartość weglowodanów. To sprawia, że mogą pomóc w redukcji niszczących mózg stanów zapalnych. Szczególnie szybko przyswajalnym źródłem energii jest bogaty w hydromaślan olej kokosowy.

Liczne badania potwierdziły, że zawarte w nim kwasy tłuszczowe nie tylko chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi, ale poprawiają zauważalnie funkcje mózgu u pacjentów z już zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Jeśli chodzi o wołowinę z krów karmionych trawą to jest ona zdecydowanie bardziej korzystna od wołowiny z krów karmionych zbożem, ponieważ zawiera dużo mniej wywołujących stany zapalne kwasów tłuszczowych omega-6. Poza tym zboża, którymi karmione jest bydło, są genetycznie modyfikowane. To sprawia, że do mięsa dostają się duże ilości wzbudzającej niepokój odmiany białka.

Badania potwierdzają, że w zapobieganiu Alzheimerowi, poza wyżej wymienionymi produktami, pomagają również: probiotyki, prebiotyki i żywność poddana procesowi fermentacji (np. kefir, kapusta kiszona). Probiotyki i prebiotyki pomagają zachować zdrową równowagę tzw. ludzkiego mikrobiomu (HM), czyli wszystkich bakterii, grzybów i wirusów w organiźmie. Jest to bardzo ważne, bowiem najnowsze badania wskazują, że HM wpływa na regulację licznych neurochemicznych i neurometabolicznych ścieżek poprzez złożone, interaktywne i symbiotyczne systemy sygnalizacyjne. Systemy te mechanistycznie łączą ze sobą układ pokarmowy, skórę, wątrobę i inne organy z centralnym układem nerwowym.

Dorota Feluś

fot.tookapic/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*