Alkohol podnosi ryzyko raka

fot.Unsplash/pixabay.com

fot.Unsplash/pixabay.com

W ramach najnowszego badania, opartego o szczegółową analizę danych z wielu innych wcześniejszych testów, stwierdzono, że picie alkoholu może przyczynić się do rozwoju raka w siedmiu różnych organach: gardle, krtani, przełyku, wątrobie, jelicie grubym, odbycie i piersiach (u kobiet). Raport uważany jest za znaczący, ponieważ został oparty o odkrycie przyczynowego związku między konsumpcją alkoholu a siedmioma nowotworami. Wcześniejsze badania wykazały jedynie powiązanie między piciem alkoholu a rakiem.

Tym razem badacze znaleźli także pewne dowody na istnienie związku między dawką a jej następstwem – między innymi stwierdzono, że ryzyko maleje wraz z ograniczeniem konsumpcji alkoholu. Policzyli też, że picie alkoholu – bez względu na to, czy było to piwo, wino czy wódka – doprowadziło w 2012 r. do około 500 tys. zgonów z powodu raka. To 5,8 proc. wszystkich zgonów na świecie z powodu raka.

Choć największe ryzyko związane jest z nadużywaniem alkoholu, to badacze stwierdzili, że wśród osób, których konsumpcja alkoholu była niska lub umiarkowana, ilość zgonów z powodu raka była również znacząca. Przy okazji podali, że w ich ocenie dowody na to, że umiarkowane spożywanie alkoholu chroni przed chorobami układu krążenia, są mało przekonujące.

Categories: Zdrowie
Tags: alkohol, rak, zdrowie

Comments

 1. Normals
  Normals 12 sierpnia, 2016, 19:34

  A z drugiej strony mamy takie informacje:

  „Picie skraca życie? Nic bardziej mylnego. Według ostatnich badań niezawodnych amerykańskich naukowców, osoby, które zdecydowały się na abstynencję są bardziej narażone na śmierć w młodym wieku niż ci, którzy od czasu do czasu raczą się napojami wyskokowymi.

  Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie. Trwający 20 lat eksperyment został przeprowadzony bardzo dokładnie. Zespół, dowodzony przez psychologa Charlesa Holahana, zbadał grupę 1824 osób w wieku od 55 do 65 lat, pochodzących z różnych grup społecznych i częstotliwości aktywności fizycznej.

  Wyniki? 41 proc. pijących okazjonalnie zmarło przedwcześnie. Słabiej poradzili sobie ci, którzy sobie nie żałowali i za kołnierz nie wylewali – z tej grupy aż 60 proc. odeszło przed czasem. Najgorzej jednak poradzili sobie abstynenci – aż 69 proc. niepijących pożegnało ziemski padół za szybko.”

  Albo takie:

  „Amerykańscy naukowcy właśnie ustalili, jaka dawka alkoholu może przedłużać ludzkie życie – donosi brytyjski dziennik „Daily Telegraph”. Uczeni przebadali prawie 2 tysiące pacjentów po zawale serca, którzy od 1986 do 2006 roku mieli problemy z sercem. Kontrolowano ich co cztery lata, wypytując przy tym dokładnie o dietę i dawki wypijanego alkoholu.

  Wyniki okazały się szokujące. Wśród badanych, najdłużej żyli ci, którzy spożywali określoną dawkę spirytusu. Magiczna porcja to od 10 do 30 gramów spirytusu dziennie. Odpowiada ona m.in dwóm butelkom piwa lub dwóm kieliszkom wódki. Zdaniem naukowców, osoby umiarkowanie spożywające napoje „procentowe”, są prawie o połowę mniej narażone na śmierć z powodu problemów z układem krwionośnym.”

  http://innpoland.pl/128943,na-zdrowie-naukowcy-osoby-niepijace-sa-obarczone-wiekszym-ryzykiem-przedwczesnej-smierci

  I wez badz madry …..

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 12 sierpnia, 2016, 21:10

   LOL, eNormals.
   Linki z „internetow”, ktore przedstawiles, jest to samo, co dziadzia roman i walka z aborcja.
   Dziadzia roman mowi: jestem przeciwko aborcji, a zgwalcona kobieta: To twoj problem.
   Jak juz to pisalem wczesniej, Ty eNormals inteligencji nie masz. Urodziles sie taki i NIC tego nie zmieni.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 15 sierpnia, 2016, 21:18

    Oczywiscie nie obyloby sie bez komentarza ,a wlasciwie powinienem napisac bez szczekania ,warczenia i szczerzenia klow przez malego ale za to glosnego i natraczywego kundla Rysia .Jeszcze raz Ci odpowiadam Rysiu ,nie uzywaj tej swojej narcystycznej metody obronnej – projekcji atrybutatywnej ,wszyscy ktorzy czytaja twoje komentarze doskonale wiedza jak dzialasz.Nigdy nic madrego jeszcze tu nie napisales i patrzac na poziom twoich wypowiedzi moge stwierdzic ,ze napewno Ci to nie grozi w przyszlosci bo inteligencji nie da sie nauczyc ,z tym sie rodzi.Jak juz nie jestes zbytnio rozgarniety ,to sprobuj chociaz byc moze mily czy zabawny ,albo tak jak malo rozgarnietym niewiastom sie radzi – usmiechaj sie , tylko to ci pozostalo kmiocie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*