Alkohol inaczej działa na płeć piękną…

Alkohol inaczej działa na płeć piękną…

Napoje wyskokowe mają odmienny wpływ na kobiety niż na mężczyzn. To udowodniony fakt naukowy − informują Krajowe Instytuty ds. Zdrowia (NIH).

fot. Filip Singer/PAP/EPA

fot. Filip Singer/PAP/EPA

Zwłaszcza picie dużych ilości alkoholu jest bardziej niebezpieczne dla kobiet niż dla mężczyzn. Picie wyskokowych napojów zwiększa ryzyko utraty zdrowia oraz stwarza problemy natury społecznej i psychologicznej.

Około 60 proc. Amerykanek wypija przynajmniej jedną porcję alkoholu w ciągu roku. Wśród kobiet, które piją, 13 proc. spożywa ponad siedem porcji tygodniowo. W tym ostatnim przypadku to o wiele za dużo – powyżej poziomu rekomendowanego przez “Przewodnik dietetyczny” (“Dietary Guidelines for Americans”), wydany wspólnie przez federalne departamenty rolnictwa oraz zdrowia i opieki społecznej. (Przewodnik “Dietary Guidelines” jest dostępny na witrynie: www.nutrition.gov.)

“Przewodnik” definiuje umiarkowane spożywanie alkoholu jako maksimum jedną porcję dziennie w przypadku kobiet i dwie porcje w przypadku mężczyzn. Przekroczenie tego limitu zwiększa ryzyko wypadków drogowych, obrażeń, nadciśnienia, udaru mózgu, zawału, przemocy, samobójstwa oraz zachorowania na niektóre rodzaje raka.

Niektóre osoby nie powinny w ogóle pić alkoholu, jak np.: mające mniej niż 21 lat, niepotrafiące się ograniczyć do umiarkowanego spożywania napojów wyskokowych, kobiety planujące ciążę i już ciężarne, operatorzy urządzeń mechanicznych, kierowcy oraz osoby, które wykonują zadania wymagające koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Alkoholu nie mogą też w ogóle spożywać osoby zażywające leki na receptę i bez, wchodzące w reakcje chemiczne (interakcje) z alkoholem.

Dlaczego kobietom zaleca się spożywanie mniejszych ilości alkoholu niż mężczyznom? Ponieważ kobiety pijące narażone są bardziej niż mężczyźni na ryzyko problemów zdrowotnych (nowotwory, zawał, udar), psychologicznych (negatywne zmiany w osobowości towarzyszące nałogom) i społecznych (kłopoty w pracy, rodzinie itd.). Spożyty alkohol przebywa drogę przez układ pokarmowy. Im więcej jest w organizmie wody, tym większemu rozcieńczeniu ulega alkohol. Mężczyźni z reguły ważą więcej niż kobiety, dlatego ich organizm zawiera więcej wody niż organizm płci pięknej. Mniej rozcieńczony alkohol stanowi większe zagrożenia dla narządów wewnętrznych kobiet i całego organizmu. Jest on bardziej narażony na działanie alkoholu oraz toksycznych substancji wytwarzających się podczas jego metabolizowania i usuwania z organizmu.

Warto wiedzieć jak “Przewodnik” definije porcję alkoholu. Może to być: 12-uncjowa butelka piwa lub “wine coolera”; 5-uncjowy kieliszek wina lub 1,5 uncji mocnego, 40- procentowego alkoholu (wódka, gin, brandy itd.). Rozsądny konsument napojów wyskokowych powinien zwrócić uwagę, że występują one w mocniejszej i słabszej postaci i trzeba wiedzieć, co się pije, by nie przedawkować.

Umiarkowane spożycie alkoholu może być korzystne dla zdrowia kobiet w wieku od 55 lat wzwyż. Niewielkie ilości alkoholu w kombinacji ze zdrową dietą i takimż trybem życia mogą zapobiegać chorobie wieńcowej. Jednak spożywanie większej niż zalecana ilości alkoholu może zwiększać ryzyko chorób serca układu krążenia i układu trawiennego, a także raka.

Eksperci uważają, że umiarkowane picie nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych osobom młodym. Natomiast zdecydowanie bardzo niebezpieczne dla zdrowia młodych ludzi jest nadużywanie alkoholu.

Reasumując – alkohol należy pić z umiarem, rozsądnie i odpowiedzialnie. To zalecenie zresztą dotyczy też innych używek, a nawet jedzenia!

(ao)

 

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*