Nawadniaj organizm

Nawadniaj organizm

Niezmiernie istotną sprawą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym jest utrzymanie właściwego stanu nawodnienia. Od niego bowiem zależy życie każdej komórki, tkanki i organu.

Bez jedzenia można przeżyć nawet 50 dni, natomiast bez uzupełnienia wody tylko przez kilka dni (znacznie krócej w gorącym klimacie).

Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury, przy wysiłku fizycznym (podczas dużego wysiłku w ciepły dzień tracimy około litra potu na godzinę, a w ekstremalnych przypadkach – dwa, a nawet trzy litry) oraz chorobach przebiegających z gorączką lub biegunką. Co więcej, zawartość wody w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. U osób starszych organizm nie sygnalizuje niewielkiego odwodnienia, co przy zwyczajowym piciu przez takie osoby mniejszych ilości płynów sprawia, że utrzymanie odpowiedniego stopnia nawodnienia może stwarzać poważny problem. Podobnie, choć z powodu innych mechanizmów, sprawa wygląda u dzieci.

Można pić różne rodzaje płynów, w tym: wodę (najlepiej średnio zmineralizowaną lub o niskiej mineralizacji, z małą zawartością sodu), soki (najlepiej świeżo wyciśnięte lub jednodniowe) i herbatę. Kawa i alkohol o niewielkim stężeniu (np. piwo) wskazane są w umiarkowanych ilościach ze względu na ich właściwości moczopędne. Ci, którzy piją dużo kawy, powinni równocześnie pić tyle samo wody. Należy unikać wszelkiego rodzaju wód smakowych ze względu na wysoką zawartość cukru i sztucznych substancji nadających smak, kolor, a czasem i zapach oraz tzw. twardych alkoholi

Odwodnieniu można zapobiec, stosując proste zabiegi:
1. Nosić przy sobie butelkę wody (najlepiej szklaną lub ze stali nierdzewnej, by wyeliminować przechodzenie do napoju chemikaliów z plastyku), do której można dodać plasterek cytryny lub limonki, i popijać przez cały dzień małymi łykami. Dzięki temu organizm będzie miał czas na przetworzenie napoju w płyny ustrojowe, czyli kompleksowe nawodnienie; przy szybkim piciu napój zostaje szybko wydalony z potem i moczem.
2. Wypijać szklankę wody z sokiem z połówki cytryny lub limonki albo świeżo wyciśniętego soku owocowego na czczo i tuż przed udaniem się na wieczorny spoczynek.
3. Jeść warzywa i owoce. Najwięcej wody zawierają: owoce cytrusowe, arbuzy, sałaty i pomidory.
4. Pić wodę przed, w czasie i po wysiłku fizycznym. Przy dużym wysiłku fizycznym wskazane jest sięgnięcie po napoje izotoniczne, które bardzo szybko wchłaniają się do organizmu i uzupełniają składniki mineralne i witaminy.
5. By skompensować odwadniający efekt alkoholu z każdą jego porcją wypijać szklankę wody.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

fot.Kaboompics.com/Pexels.com

Categories: Zdrowie
Tags: porady, woda, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*