Przynieść ulgę bolącym stawom

fot.Skitterphoto/pixabay.com

Sztywność, ból i spuchnięte stawy po wstaniu z łóżka mogą być symptomami choroby zwyrodnieniowej stawów. Poza regularnymi ćwiczeniami (najlepsze są niezbyt intensywne) i utrzymywaniem zdrowej wagi ciała, warto wziąć pod uwagę poniższe strategie dietetyczne, które pomogą zapobiec lub zmniejszyć intensywność symptomów choroby.

1. Jeść produkty bogate w antyoksydanty.
Dobrym źródłem są świeże owoce i warzywa. Ich spożywanie może pomóc zmniejszyć zniszczenia tkanki z powodu stanów zapalnych. Poza tym dają one uczucie sytości, co chroni przed sięganiem po przetworzone produkty, które wywołują takie stany.

2. Dostarczać organizmowi stosowną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Takie kwasy znaleźć można nie tylko w tłustych rybach (np. dzikim łososiu z Alaski), ale i w orzechach włoskich, i świeżo zmielonym siemieniu lnianym. Pomogą one zmniejszyć stany zapalne i ból wywołany chorobą.

3. Regularnie używać imbir i kurkumę, które wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne.

4. Sięgać po białko kolagenowe.
Można je dostarczać organizmowi w postaci proszku lub bulionu ugotowanego na kościach. Badania pokazują, że takie białko wspiera chrząstkę i strukturę kostną, i może być korzystne przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie
Tags: stawy, ulga, zdrowie

Comments

  1. Jola
    Jola 6 września, 2017, 07:40

    poczytajcie o modrzewiu dahurskim, silny antyoksydant.Sprawdza się przy wzmocnieniu krążenia

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*