Wysokie obcasy lekiem na zakupoholizm

Wysokie obcasy lekiem na zakupoholizm

Aby zdrowym być

W ramach najnowszych badań profesorowie marketingu z Brigham Young University w Utah odkryli, że podczas zakupów, których celem są drogie przedmioty, typu telewizor czy garnitur Dolce&Gabbana, kobiety, które mają na nogach buty na wysokim obcasie wydają pieniądze bardziej rozsądnie. Uczeni tłumaczą to tak, że wszystko co zmusza mózg do koncentracji uwagi na utrzymaniu równowagi ciała, wpływa również na wybory dokonywane podczas robienia zakupów.

fot. Stevelefrancais/Wikimedia

fot. Stevelefrancais/Wikimedia

Na rzecz badania jego autorzy przeprowadzili kilka eksperymentów, podczas których konsumerzy byli zmuszeni wziąć pod uwagę wpływ równowagi ciała na robione przez siebie zakupy. W jednym z nich, jednych kupujących za pośrednictwem internetu poproszono, by oparli się wygodnie o oparcie fotela, drugich – by odpowiadając na pytania dotyczące wyboru produktów, grali w Wii Fit, a jeszcze innych – by rozważając, którą drukarkę zakupić, stali na jednej nodze. Badanie miało pomóc konsumentom w lepszym zrozumieniu, czego tak naprawdę chcą w czasie robienia zakupów.

– Potrzebujemy usiąść na moment i rozważyć czy to co zamierzam kupić jest faktycznie tym, czego chcę lub czy buty, które mam na nogach, mają wpływ na mój wybór? Musimy być bardziej świadomi tego, co ma wpływ na nasze wybory – mówi współautor badania dr Darron Billeter, Ph.D..

Wyniki badania zostały publikowane w magazynie Journal of Marketing Research.

Eksperyment jest częścią coraz modniejszego obszaru badań, który egzaminuje związek między doznaniami fizycznymi, a podejmowaniem decyzji. W trakcie wcześniejszych badań przyglądano się roli temperatury otoczenia i poziomu sytości na wybory podejmowane podczas robienia zakupów.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*