Podwójne życie Stefanie Powers

Stefanie Powers for.Z. Kazimierczak

Stefanie Powers for.Z. Kazimierczak

Stefanie Powers to znana aktorka, producentka, scenarzystka i piosenkarka polskiego pochodzenia. Laureatka nagród Emmy i pięciokrotnie Złotego Globu za rolę w popularnym serialu „Hart to Hart”. Przyjęła zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Chicago, biorąc udział w konferencji prasowej z okazji występu w musicalu „Gotta Dance”, którego przedbroadwayowa premiera odbędzie się w Wietrznym Mieście.

– To dla mnie praktycznie nowe doświadczenie, ale mam nadzieję, że mu podołam – mówiła do licznie przybyłych przedstawicieli mediów aktorka, która swoją przygodę ekranową rozpoczynała w 1958 r. w filmie telewizyjnym „Teraz to jutro”.

Ma na swoim koncie wiele ról w filmach kinowych i telewizyjnych, jednak czeka ją trudny debiut w musicalu, w którym – jak sama stwierdziła – większość aktorów, jak i ona sama, nie należy do młodego pokolenia. – To trudne wyzwanie, które jeszcze bardziej zachęcało nas do ciężkiej pracy – mówiła Powers.

„Gotta Dance” opowiada autentyczną historię grupy seniorów, którzy w jednym z miasteczek w stanie New Jersey założyli grupę taneczną i śpiewaczą, która zapragnęła występować przed liczniejszą publicznością podczas przerw w meczach szkolnej drużyny koszykówki. Czy cel ten udało się osiągnąć i jakim kosztem dowiedzą się widzowie, którzy przyjdą na spektakl pokazywany w Chicago już od 13 grudnia.

Trudy przygotowania spektaklu, dzień po dniu znojnej pracy całego zespołu Powers przedstawia też na własnym blogu na portalu stefaniepowersonline.com.

Spotkanie w konsulacie z polonijnymi mediami aktorka wykorzystała do przypomnienia mniej lub bardziej znanych faktów ze swojego życia i długiej aktorskiej kariery. Przytoczyła nie wszystkim znany fakt, że urodziła się jako Stefania Zofia Federkiewicz. W okresie jej dzieciństwa matka Julia Golen rozwiodła się z ojcem i wyszła ponownie za mąż za Jacka Robinsona. Dorastała wraz ze starszym bratem Jeffem.

– Mam polskie korzenie i jestem z tego niezwykle dumna. W naszym domu zawsze pielęgnowano polskie tradycje i jadano polskie potrawy – zapewniała aktorka, chwaląc się przy okazji znajomością kilku polskich słów i zwrotów. Przypomniała, że była szczególnie zaszczycona Nagrodą Dziedzictwa, którą przed laty została wyróżniona przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

Mam polskie korzenie i jestem z tego niezwykle dumna. W naszym domu zawsze pielęgnowano polskie tradycje i jadano polskie potrawy

Uczęszczała do klasy baletowej, ale nigdy baletnicą nie została. Już w wieku piętnastu lat podpisała kontrakt z wytwórnią filmową Columbia Pictures, a na dużym ekranie zadebiutowała w 1961 r. w komedii „Tammy, powiedz mi prawdę”. Wystąpiła jako April Dancer w serialu sieci NBC „Dziewczyna z U.N.C.L.E.”, nadawanym w latach 1966–1967. Popularnością cieszył się serial sieci ABC „Hart dla Hart” z lat 1979–1984, gdzie wraz z Robertem Wagnerem tworzyła parę detektywów i grała postać żony Jennifer Hart.

– Postać Jennifer Hart to postać będąca perłą w koronie mojej aktorskiej kariery – mówiła Powers. O popularności serialu świadczy fakt, że telewizja regularnie emituje jego powtórki, do których oglądania przyznało się wielu uczestników konferencji.

Kariera aktorska Powers rozpoczęła się w wieku 15 lat, ale wcześniejsza była miłość do zwierząt i chęć ich ochrony. – W moim domu zawsze znajdowały schronienie ranne lub opuszczone króliczki, wiewiórki czy liski. Od zawsze byłam otoczona zwierzętami – mówiła aktorka, której ojczym prowadził hodowlę koni wyścigowych, trzymając na farmie, dla ozdoby, także egzotyczne zwierzęta.

Wieloletni związek z działaczem ochrony przyrody Williamem Holdenem nasilił jej działania na rzecz ochrony ginących gatunków na długo przed tym, zanim ochrona przyrody stała się celem działania licznych organizacji i stowarzyszeń. Dzięki utworzeniu wspólnie z Holdenem Mount Kenya Game Ranch Powers pomogła uratować kilka ginących gatunków zwierząt zamieszkujących Wschodnią Afrykę. Dzisiaj powstały w tym miejscu Education Center oferuje programy ochrony przyrody, z których każdego roku korzysta ponad 10 tys. uczniów. Powers nadal aktywnie działa w tym ośrodku.

Aktorka jest członkinią rad nadzorczych wielu stowarzyszeń walczących o prawa zwierząt – Bushmeat Crisis Task Force, Orangutan Foundation International, Farmsanctuary czy International Society for the protection of Mustangs and Burros. Powers pełni funkcję konsultantki Jaguar Trust Foundation, przyznającej granty organizacjom, które działają na rzecz ochrony naturalnego środowiska jaguarów. Zasiada też w zarządzie niedawno powstałego Vanishing Herds Foundation w Indiach, organizacji, której jedynym celem jest ochrona azjatyckiego podgatunku lwa, któremu grozi wyginięcie, zamieszkującego stan Gudżarat.

– Walczę o lwy, walczę o słonie, walczę o wiele innych gatunków zwierząt, bo ludzkość nie może pozwolić na ich całkowite wymarcie – przekonywał aktorka. Powers zapewniła, że nie zamierza zważać na metrykę, nadal prowadząc podwójne życie – jedno przed kamerą lub na musicalowej scenie, zaś drugie w obronie przyrody, która sama ochronić się nie może.

Andrzej Kazimierczak

a.kazimierczak@zwiazkowy.com

 

Categories: Z miasta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*