Zwycięzcy konkursów Rady Nauczycieli Polonijnych

„Co to znaczy dla mnie być Amerykaninem polskiego pochodzenia” – to temat ostatniego konkursu na najlepsze wypracowanie Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia), która od lat swoimi stypendiami wspomaga finansowo młodzież o polskim rodowodzie – uczniów liceów, gimnazjów i szkół podstawowych, a także studentów uczelni wyższych.

Ostatni konkurs, zorganizowany z podwójnej okazji Dnia Pułaskiego i św. Józefa, adresowany był tylko do uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy mogli wygrać nagrody od 100 do 300 dol., a także książki, pamiątkowe dyplomy i plakiety. Zwyciężyło troje utalentowanych młodych ludzi. Przyznana też została nagroda za osiągnięcia artystyczne.

 

Pierwsze miejsce zajął Tomasz Lugowski, uczeń chicagowskiego liceum Taft High School i Szkoły Polskiej im. Kolbego. Oto fragment jego pracy: „Jestem Amerykaninem i Polakiem, mam dwa obywatelstwa i dwie ojczyzny. Znaczy to, że obie ojczyzny muszę traktować tak samo, muszę je kochać i nosić w swoim sercu, godnie je reprezentować zawsze i wszędzie…”

 

Pełne teksty dwóch zwycięskich wypracowań w języku polskim znajdą czytelnicy w II sekcji dzisiejszego wydania, a wypracowanie w języku angielskim w naszej anglojęzycznej kolumnie.

 

Na drugim miejscu uplasował się Jakub Widelski z chicagowskiego liceum Prosser High School, który napisał: „Amerykański Polak powinien znać w przynajmniej dobrym stopniu historie obu państw, aby nie paść ofiarą różnych manipulantów, którzy chcą historię zmieniać, bo tak jest wygodniej”.

 

W kategorii szkół podstawowych najlepsze wypracowanie po angielsku napisała Rebecca Lisk ze Szkoły Keith Country Day w Rockford.

 

Nagrodę za osiągnięcia artystyczne otrzymał Daniel M. Jonak z Highland Park High School, utalentowany muzyk, multiinstrumentalista, który wystąpił z krótkim koncertem gitarowym.

 

Obecny na uroczystości konsul Konrad Zieliński pogratulował zwycięzcom konkursu i wyraził uznanie dla inicjatyw RNP. Podkreślił znaczenie edukacji w rozwoju osobistym i zawodowym.

 

Uroczystość prowadziła prezes RNP, prof. Lidia Filus, w asyście wiceprezes Czesławy Kolak oraz przewodniczącego konkursu, Kennetha Gilla, członka zarządu RNP.

 

Doroczna wieczerza Dnia Świętego Józefa Rady Nauczycieli Polonijnych odbyła się 15 marca w restauracji Lone Tree Manor w Niles. Były to również urodziny i imieniny długoletniej działaczki Rady i polsko-amerykańskiego pedagoga, Josephine Noculi. Obecni byli przedstawiciele polonijnych organizacji i mediów.

 

Trzeba podkreślić, że tak jak w poprzednich latach dochód z uroczystości – w tym także z loterii i cichej aukcji – zostanie przeznaczony na kolejne stypendia dla polonijnej młodzieży.

 

Tekst i foto:

Alicja Otap

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*