Zakaz używania utwardzonego tłuszczu roślinnego – odrzucony przez Senat

Chicago (Inf. wł.) – Senat Illinois odrzucił w ubiegłym tygodniu ustawę zabraniającą używania w Illinois utwardzonego tłuszczu roślinnego (nazywanego w USA transfat, a w Polsce – tłuszczem trans lub shorteningiem).

 

Ustawa, która poniosła porażkę stosunkiem głosów 13 do 40, spowodowałaby wycofanie tłuszczów trans z użycia przez przemysł spożywczy, restauracje, piekarnie, cukiernie i szkoły, w terminie do roku 2013.

 

W kwietniu ustawa została zatwierdzona przez Stanową Izbę Reprezentantów dużą przewagą głosów – 73 do 443 – która nie wróżyła porażki w Senacie.

 

Przeciwnicy ustawy w Senacie stwierdzili podczas debaty przed głosowaniem, że nie należy ingerować w wolność wyboru konsumenta i kontrolować jego życie prywatne.

 

Illinois stałby się siódmym stanem w kraju zabraniającym używania utwardzonego tłuszczu roślinnego.

 

Projektodawcą ustawy był demokratyczny senator z Chicago, Donne Trotter, który stwierdził, że rokrocznie około 30 tys. osób umiera na zawały przypisywane spożyciu tłuszczów trans.

 

Senator Trotter stwierdził, że nie jest zwolennikiem kontroli prywatnego życia obywateli, ale uważa, iż władze powinny promować zdrowy styl życia oraz nakłaniać sektor prywatny do tego rodzaju promocji.

 

Niektórzy senatorzy zuważyli, że niektórzy producenci dobrowolnie usunęli z użytku tłuszcze trans i już ich nie ma w wielu artykułach.

 

Tłuszcz trans używany jest najczęściej do smażenia (np. frytek) i wypieków.

 

Utwardzane tłuszcze roślinne, jak np. Crisco, czy tłuszcze używane przez wiele restauracji szybkiej obsługi, nie są dobrze matabolizowane przez organizm człowieka – łatwiej magazynują się w organizmie, niż naturalne tłuszcze roślinne i zwierzęce, takie jak olej, oliwa czy masło.

 

Dane liczbowe pokazują, że zwiększonemu spożyciu utwardzonych tłuszczów towarzyszy większa liczba przypadków chorób układu krążenia, serca i zawałów.

 

Zależność tę odkryto zarówno w Ameryce, jak i Europie.

 

Niektóre kraje Wspólnoty Europejskiej, jak np. Dania, zabroniły stosowania utwardzonych tłuszczy.


(ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*