Wzrost opłat za nalepki na tablice rejestracyjne oraz inne decyzje Legislatury i władz stanu

Chicago (Inf. wł.) – Na podpis gubernatora Pata Quinna czeka ustawa podwyższająca o 2 dolary opłatę za nalepkę na tablice rejestracyjne pojazdów mechanicznych. Można się spodziewać, że gubernator podpisze ustawę, którą popierał, by uzyskać fundusze na remont budynków, dróg i mostów w parkach stanowych. Po podwyżce właściciele samochodów będą płacili za odnowienie rejestracji stanowej 101 dol. W środę 28 listopada ustawę przegłosował Senat Illinois, wcześniej zatwierdziła ją Izba stanowa.

 

***

Głosowanie w sprawie ustawy o medycznym zastosowaniu marihuany zostało przełożone na przyszły tydzień. Taką decyzję podjął sponsor ustawy poseł Lou Lang, demokrata ze Skokie, który obawiał się, że brakuje głosów do zatwierdzenia regulacji.

 

***

Gubernator Quinn i ustawodawcy wydają się być bliscy kompromsu w sprawie ustawy hazardowej, ale głosowania w tej sprawie należy się spodziewać nie prędzej jak w styczniu. Warto przypomnieć, że w przyszłym roku w Legislaturze stanowej w nowym składzie demokraci będą mieli superwiększość głosów, odporną na gubernatorskie weto.

 

***

Biuro kontrolera finansów stanu, Judy Baar Topinki, poinformowało 28 listopada na co naprawdę została wydana podwyżka stanowego podatku od dochodu.

 

Kontroler Topinka oświadczyła, że około 10 mld. dol. z podwyżki podatku zostało wydane na Medicaid i emerytury pracowników administracji Illinois, a nie na zaległe rachunki stanu, jak zapewniali ustawodawcy, gdy zabiegali o poparcie społeczeństwa dla podwyżki.

 

Podobno gubernatorowi i ustawodawcom daleko do porozumienia w kwestii reformy funduszu emerytalnego, w którym niedobory sięgają już 100 mld dol.

 

Z uwagi na brak kompromisu debata nad ustawą w sprawie reformy emerytur pracowników administacji stanu ma zostać przełożona na sesję wiosenną. Do tego czasu zadłużenie funduszu emerytalnego wzrośnie jeszcze bardziej, w rezultacie czego mogą zostać ponownie obniżone wskaźniki wiarygodności kredytowej Illinois.

 

(ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*