Wyrugować niezdrowe tłuszcze ze szkół!

Chicago (Internet) – Illinois może stać się ósmym stanem w kraju zabraniającym uczniom w szkołach spożywania produktów zawierających utwardzony tłuszcz roślinny nazywany w USA transfatem, a w Polsce – shorteningiem.

Zakaz wejdzie w życie, jeśli Senat Illinois zatwierdzi odpowiednią ustawę, a następnie podpisze ją gubernator Rod Blagojevich.

Projektodawcą ustawy jest demokratyczny senator z Chicago, Donne Trotter, który stwierdził, że dzieci i młodzież najbardziej narażone są na spożywanie transfatów w szkołach. Tego rodzaju tłuszcz używany jest do smażenia (np. frytek) i wypieków.

Władze niektórych okręgów oświatowych już martwią się, że zakaz stosowania transfatów w stołówkach szkolnych i automatach z przekąskami znacznie podniesie koszty żywienia uczniów, ponieważ naturalne oleje bez domieszek utwardzonych tłuszczy oraz naturalne tłuszcze zwierzęce są znacznie droższe.
Jak wynika ze statystyk, w Illinois około 16 procent dzieci w wieku od 10 do 17 lat ma nadwagę, co daje naszemy stanowi 14. miejsce w kraju w tej kategorii.

Utwardzane tłuszcze roślinne, jak np. Grisco, czy tluszcze używane przez wiele restauracji szybkiej obsługi, nie są dobrze matabolizowane przez organizm człowieka, i łatwiej magazynują się w organizmie, niż naturalne tłuszcze roślinne i zwierzęce, takie jak olej, oliwa czy masło.

Dane liczbowe pokazują, że zwiększonemu spożyciu utwardzonych tłuszczy, towarzyszy większa liczba przypadków chorób układu krążenia, serca i zawałów.

Zależność tę odkryto zarówno w Ameryce, jak i Europie.
Niektóre kraje Wspólnoty Europejskiej, jak np. Dania, zabroniły stosowania utwardzonych tłuszczy. (ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*