Święto Daru Serca. To już 25 lat!

„Nie możemy pomóc wszystkim dzieciom, ale pomogliśmy sześciuset przez ostatnich 25 lat” – powiedziała podczas obchodów jubileuszu Dorothy Malachowski prezes Daru Serca. Fundacja sprowadza z Polski niepełnosprawne dzieci, zapewnia im zakwaterowanie w swojej siedzibie w Schiller Park i udostępnia bezpłatne leczenie za pośrednictwem lokalnych placówek medycznych takich, jak np. Shriners Hospital.

W uroczystości wzięły udział setki przyjaciół i sympatyków organizacji, która – jak podkreśliła prezes Malachowski – istnieje i działa dzięki hojności polskiej społeczności w metropolii chicagowskiej. Wśród darczyńców są polonijne biznesy oraz instytucje, a także osoby prywatne.

 

Głównym mówcą sobotniej uroczystości był 25-letni Rafal Rybak, którego chicagowskie losy dały początek Darowi Serca.

 

Jego mama, Izabela Rybak – dziś członkini zarządu fundacji – 25 lat temu temu przywiozła cierpiącego na porażenie mózgowe Rafała na leczenie w chicagowskim Shriners Hospital. Doświadczenie z własnym synem zainspirowało pragnienie niesienia pomocy innym niepełnosprawnym dzieciom potrzebującym operacji, wykonywanych nowczesnymi metodami, niedostępnymi w Polsce.

 

W wielu przypadkach, interwencja chirurgiczna ratuje życie i daje nadzieję na lepszą przyszłość.

 

Nadzieję na lepsze życie ma również Rafał, który – jak mówił – przeszedł kilka operacji. Poruszający się przy pomocy wózka inwalidzkiego Rafał otrzyma w maju dyplom ukończenia studiów na Northestern University ze stopniem bakałarza i specjalizacją w komunikacji. Zamierza kontynuować naukę na studiach magisterskich.


Na sobotniej uroczystości Fundacja Dar Serca wyróżniła instytucje, biznesy i osoby, wspierające jej cele i działalność. Prezes Malachowski wręczyła pamiątkow plakiety: przedstawicielom Szpitala Dziecięcego Shriners w Chicago, zapewniającego dzieciom leczenie przy zastosowaniu nowoczesnych metod, Mirze Cuper-Czerpak, wolontariuszce i organizatorce imprez charytatywnych na rzecz Daru Serca, przedstawicielom firmy spożywczej Alexandra Foods, która przekazuje dary finansowe oraz swoje produkty, przedstawicielom firmy medialnej Polnet – z właścicielem Walterem Kotabą – wspierającej nieustannie od prawie 25 lat cele i działalność fundacji za pośrednictwem radia 1030 i telewizji Polvision oraz delegatkom Dziennika Związkowego, który wspiera misję Daru Serca i przedstawia relacje z codziennych wydarzeń fundacji.

 

Prowadzący uroczystość, Grażyna Maneykowski i Marek Rzepkowski, odczytali imiona części podopiecznych Daru Serca. Pokazano także ich zdjęcia.

 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele organizacji polonijnych, między innymi Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego, Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego, PACBA, Paderewski Symphony Orchestra, Fundacji Kopernikowskiej, szpitala Lutheran General. Obecna też była konsul generalna RP Paulina Kapuścińska.

 

Uroczystość uświetnił występ śpiewaka operowego, gościa z Polski, Jacka Wójcickiego oraz Daniela Jonaka, młodego utalentowanego gitarzysty i zespołu Romeo Band.

 

Dochód z sobotniej imprezy zostanie przeznaczony na Fundację Daru Serca i pomoc jej podopiecznym.

 

Alicja Otap

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*