0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Walentynki maturzystów

-

Szkoła im. Ignacego J. Paderewskiego gospodarzem Studniówki 2010

 

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Krótki tegoroczny karnawał zakończył się bardzo silnym akcentem towarzyskim, jakim niewątpliwie była „Studniówka 2010” zorganizowana pod egidą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich przez szkołę im. Ignacego Jana Paderewskiego z Niles.

 

Impreza z udziałem blisko 650 tegorocznych maturzystów odbyła się w reprezentacyjnej sali bankietowej „Drury Lane” w Oabrook Terrace. Wraz z bohaterami wieczoru, którzy reprezentowali 31 polonijnych szkół sobotnich, bawili się goście i opiekunowie, w sumie około 900 osób. 

 

Nie tylko ilością uczestników, prównywalną jedynie z Balem Amarantowym w latach jego świetności, Studniówka 2010 przebiła inne tegoroczne karnawałowe imprezy. Widok dziewcząt wystrojonych w eleganckie czarne sukienki i ich kolegów ubranych w równie eleganckie garnitury żywiołowo tańczących na olbrzymiej sali balowej, sprawiał wrażenie niezapomnianej rewii elegancji, młodości i towarzyskiej euforii, która udzielała się również ich nauczycielom i opiekunom próbującym nadążyć w tanecznych rytmach serwowanych przez DJ Marszałka. 

 

Zanim jednak sala zaczęła falować tańczącym tłumem młodzieży, miała miejsce część oficjalna. Przybywającą na salę młodzież i gości witali maturzyści ze szkoły Paderewskiego pełniącej honory gospodarza na czele z kierownik szkoły Anną Witowską-Gmitrek i prezeską zarządu Bożeną Redlińską.

 

W gronie gości honorowych obecni byli między innymi polonijni duszpasterze: proboszcz parafii św. Jacka ks. Michał Osuch z ks. Adamem Piaseckim, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika ks. Antoni Dziorek, proboszcz parafii św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba, proboszcz Misji Miłosierdzia Bożego w Lombard ks. Adam Bobola oraz proboszcz parafii św. Izaaka ks. Andrew Łuczak. Konsulat Generalny RP w „Wietrznym Mieście” reprezentowała konsul Aleksandra Krystek. Obecni byli ponadto: skarbnik Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Grzegorz Popielarz z Warszawy, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Andrzej Dąbrowski, dyrektor Centrum Języków UMCS prof. Jan Mazur, dr Butcher Anna i mgr Barbara Kaczmarczuk z UMCS, prezes Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Kazimierz Chlebek, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Anna Sokołowska, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch z wiceprezeskami: Alicją Kuklińską, Małgorzatą Kusiak i Betty Uzarowicz.

 

Witając uczestników Studniówki kierownik szkoły Anna Witowska-Gmitrek przypomniała, że nauka języka polskiego, historii, kultury, zwyczajów i obrzędów kraju pochodzenia jest wyrazem patriotyzmu młodego pokolenia. Duma, z jaką młodzi Amerykanie polskiego pochodzenia odnoszą się do swych korzeni, napawać może satysfakcją nauczycieli i rodziców, którzy wkładają wiele pracy, czasu i poświęcenia, żeby zaszczepić młodym ludziom polskość. Pani kierownik pogratulowała maturzystom dotarcia do końca nauki w szkole polskiej i życzyła wszystkim pomyślnego zdania matury.

 

Do tych życzeń dołączyła konsul Aleksandra Krystek podkreślając, że Polsce bardzo zależy na młodym pokoleniu Polaków w Ameryce, którzy będą pracowali dla dobra swojego kraju nie zapominając jednak o Polsce. Życząc wszystkim udanej zabawy przekazała maturzystom powinszowania od konsula generalnego Zygmunta Matyni. Prezes Wydziału KPA Kazimierz Chlebek zaapelował do młodzieży o aktywne uczestniczenie w życiu społecznym polskiej diaspory między innymi poprzez uczestniczenie w obywatelskim akcie głosowania, bo tylko w ten sposób możemy wpływać i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Prezes zaprosił młodzież do współpracy w ramach KPA i poinformował o ufundowaniu przez Zarząd Wydziału w Illinois stypedium w kwocie 1000 dolarów dla jednego z maturzystów. O ufundowaniu dwóch stypendiów po 1000 dolarów poinformowała prezeska ZNP Ewa Koch. W wyniku losowania stypendia otrzymają: Gabriela Jarosz ze szkoły Juliusza Słowackiego, Tomasz Pytel ze szkoły Ignacego J. Paderewskiego oraz Aleksandra Roszczyk ze szkoły Czesława Miłosza.

 

Życząc maturzystom udanej zabawy i pomyślnego zdania egzaminu proboszczowie: Michał Osuch i Andrew Łuczak zaprosili uczestników Studniówki do wspólnej modlitwy przed posiłkiem. Po skonsumowaniu smakowitej, wystawnej kolacji rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprzedził występ zespołu pieśni i tańca „Lajkonik”. Na zakończenie tanecznych popisów podopieczni Haliny Misterki poprosili gości do wspólnego poloneza, którym oficjalnie rozpoczęła się taneczna część imprezy. Punktem kulminacyjnym balu było przekroczenie symbolicznej „setki”. Jedni robili to w tanecznym rytmie, jeszcze inni na rękach lub plecach kolegów. Jednym słowem pomysłowo i z humorem.

 

Tradycyjnie już gospodarzem Studniówki jest jedna z polskich szkół, gdzie realizowany jest program nauczania na poziomie licealnym. W tym roku z tego obowiązku znakomicie wywiązała się szkoła Ignacego Paderewskiego w Niles, której 22 maturzystów uczestniczyło w zabawie, a działania organizacyjne wspierał komitet złożony z nauczycieli i rodziców.

 

Szkoła im. Ignacego Jana Paderewskiego w Niles powstała w roku 1976 z inicjatywy kilkorga rodziców i działaczy oświatowych, którym zależało, aby ich dzieci poznawały język ojczysty, tradycje i kulturę polską. W ciągu 34 lat działalności szkoła rozrosła się do dużej placówki oświatowej z grupami przedszkolnymi, klasami szkoły podstawowej i liceum oraz z programem katechetycznym, w ramach którego uczniowie przygotowują się do przyjęcia sakramentu I Komunii i Bierzmowania. Duchową opiekę nad tym programem sprawuje parafia  św. Jacka w Chicago wraz z jej proboszczem ks. Michałem Osuchem.

 

Jak wynika z informacji, kierownik szkoły Anny Witowskiej-Gmitrek w bieżącym roku szkolnym na zajęcia uczęszcza 392 uczniów, głównie z pobliskich miasteczek: Des Plaines, Morton Grove, Niles, Park Ridge, Mount Prospect, Glenview. W szkole zatrudnionych jest łącznie 26 nauczycieli, dwie katechetki uczące tylko religii oraz cztery pomoce nauczycieli. Wszyscy legitymują się przygotowaniem pedagogicznym do zawodu, a 14 ukończyło studia wyższe. Panie pracujące w tej szkole (Anna Siek – obecnie dyr. szkoły w Schaumburgu, Maria Ślęzak i Anna Witowska) są autorkami podręczników do nauczania języka polskiego w klasie VII (Bliżej Polski) i w klasie VIII (Do kraju tego…)

 

Głównym celem szkoły obok nauczania języka polskiego, historii i geografii jest rozbudzenie zainteresowania kulturą i tradycjami kraju przodków, rozwijanie zamiłowań muzycznych i plastycznych, korzystanie z innych, pozalekcyjnych form przekazu wiedzy i informacji. Prowadzone są zajęcia umuzykalniające we wszystkich klasach. 

 

W kalendarzu imprez szkoły stałą pozycję zajmują: ślubowanie klasy pierwszej (pierwsze takie ślubowanie odbyło się 6 listopada 1991 roku, a jej pomysłodawczynią była Christine Schneider), msze święte na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, wizyty  na cmentarzu św. Wojciecha, odwiedziny Św. Mikołaja i  kolędników, klasowe Wigilie, jasełka, zabawa kostiumowa przedszkolaków, akcja sprzedaży domowych wypieków, udział w Paradzie Trzeciomajowej, studniówka i matury. 

 

Dyrekcja szkoły, zarząd z prezeską p. Bożeną Redlińską i nauczyciele zdają sobie sprawę ze zmieniających się potrzeb uczniów i oczekiwań rodziców. Wszak większość uczniów to dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych, dla których język polski staje się coraz częściej językiem drugim. Dlatego też siedem lat temu ówczesne nauczycielki liceum Maria Ślęzak, Anna Witowska i Anna Siek pokusiły się o uaktualnienie programu nauczania literatury w liceum oraz opracowania nowej formy matury pisemnej, polegającej na sprawdzaniu  czterech kompetencji językowych uczniów. Matura w szkole Paderewskiego składa się z dwóch części, pisemnej oraz ustnej. Obecnie matura pisemna ma formę testu sprawdzającego umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania oraz wiedzę abiturientów z zakresu gramatyki i ortografii. Część ustna egzaminu maturalnego jest szczególnie uroczysta. Uczniowie, odświętnie ubrani prezentują przed Komisją Egzaminacyjną jeden opracowany przez siebie w domu temat oraz odpowiadają na dwa dodatkowe pytania z  zakresu literatury i historii. 

 

Szkoła posiada własną stronę internetową: www.paderewskips.com. Pytania można kierować pod adres: [email protected].

 

Tekst i zdjęcia: 

Andrzej Baraniak

 

(Zdjęcia dostępne: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091212753 views

REKLAMA

2091213054 views

REKLAMA

2093009514 views

REKLAMA

2091213337 views

REKLAMA

2091213484 views

REKLAMA

2091213629 views