Protest przeciw prywatyzacji więzienictwa

W ubiegłym tygodniu w Joliet odbył się protest lokalnych mieszkańców przeciwko budowie prywatnego dochodowego więzienia dla imigrantów. W demomonstracji wzięli też udział demokratyczni kongresmani z Illinois Luis Gutierrez i Bill Foster oraz kandydatka na kongresmankę Robin Kelly.

Latynoscy i afroamerykańscy demonstranci potępili planowaną budowę zakładu karnego przez Corrections Corporation of America, prywatną i dochodową firmę, która czerpie zyski z pracy więźniów.

 

Jednym z organizatorów demonstracji była Stanowa Koalicja ds. Imigrantów i Uchodźców (Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights, czyli ICIRR), która uważa budowę prywatnych więzień dla imigrantów za przejaw kryminalizacji tej grupy społecznej i rozbijania imigranckich rodzin, w tym samym czasie, gdy prowadzone są prace nad reformą prawa imigracyjnego.

 

Uczestnicy demonstracji wystosowali list do sekretarz bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano, by zabroniła CCA budowy prywatnych węzień dla imigrantów w Illinois.

 

Firma CCA jest mocno krytykowana za braki w dokumentacji dotyczącej złego traktowania i wykorzystywania więźniów oraz personelu, a także za zaniedbania i ignorowanie miejscowości, które udzieliły gościny zakładom karnym.

 

Prawo stanu Illinois zabrania władzom stanu i lokalnym samorządom zawierania kontraktów z prywatnymi firmami na budowę i prowadzenie zakładów karnych. Prawo Illinois stwierdza, że „osadzenie w więzieniu może być tylko i wyłącznie funkcją agencji rządowej”.

 

Niedawno władze powiatu Cook wydały rezolucję, która popiera niniejsze prawo.

 

(ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*