0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisProces Blagojevicha dobiega końca...

Proces Blagojevicha dobiega końca…

-

Chicago (Inf. wł.) – Wczoraj (8 czerwca) oskarżyciel wygłosił mowę podsumowującą w drugim procesie korupcyjnym byłego gubernatora Roda Blagojevicha. Zwracając się do ławy przysięgłych, Carrie Hamilton, asystentka prokuratora federalnego, oświadczyła, że Blagojevich kłamał w sądzie pod przysięgą. Zaapelowała do ławników, by dobrze wsłuchali się w treść nagrań z podsłuchu, ponieważ wyraźnie z nich wynika, że Blagojevich domagał się łapówek.

 

REKLAMA

Wcześniej w dniu wczorajszym zeznawali przed sądem kolejni świadkowie, między innymi kongresman Dan Lipinski (demokrata, 3. okręg, IL), który zaprzeczył, że prosił kongresmana Jesse Jacksona juniora o przekazanie 25 tys. dol. na fundusz wyborczy Blagojevicha, gdy w 2002 roku po raz pierwszy ubiegał się o urząd gubernatora.

 

Blagojevich skończył 7 czerwca zeznawać na swojej drugiej rozprawie korupcyjnej. Składanie zeznań przez Blagoejvicha zajęło siedem dni. Przez pięć dni odpowiadał na pytania adwokatów i starał się zaprzeczyć wszystkim zarzutom figurującym w akcie oskarżenia, między innymi, że próbował dla własnych korzyści sprzedać senatorską nominację.–

 

Celem jego wypowiedzi było przekonanie ławy przysięgłych – składającej się z dziesięciu kobiet i jednego mężczyzny – że mówienie o czynach niezgodnych z prawem, to nie to samo, co popełnienie przestępstwa. Przez ostatnie dwa dni na wokandzie Blagojevich był wypytywany przez głównego oskarżyciela Reida Schara, który starał się przedstawić byłego gubernatora jako chronicznego kłamcę, próbującego oczyścić się z winy.

 

W ostatnim dniu przesłuchań Blagojevicha Schar zapytał go, czy wiedział, że nielegalną była oferta kongresmana Jesse Jacksona juniora zebrania 1.5 mln dol. w funduszach wyborczych w zamian za senatorską nominację.

 

Blagojevich odpowiedział twierdząco, że wiedział i dodał, że jego brat, szef funduszu wyborczego, trzy razy odrzucił ofertę Jacksona.

 

We wtorek 7 czerwca po raz pierwszy na sali sądowej została poruszona kwestia rozmowy telefonicznej Rahma Emanuela z Blagojevichem w 2008 roku. Sędzia James Zagel zabronił odtworzenia tego nagrania podczas rozprawy, ale treść nagrania była dyskutowana w sądzie. Emanuel prosił Blagojevicha, aby spróbował mianować na urząd kongresmana – pozostawiony przez Emanuela – Forresta Claypoola. „Będę wdzięczny i nie zapomnę ci tego” – powiedział Emanuel i dodał: „Ale dalej nie możemy już rozmawiać na ten temat”.

 

Emanuel został wówczas mianowany na szefa personelu w Białym Domu, a obecnie jest burmistrzem Chicago.

 

Później Blagojevich i Emanuel dowiedzieli się, że w gestii gubernatora nie leży mianowanie na urząd kongresmana i urząd ten musi zostać obsadzony w rezultacie elekcji specjalnej.

 

Claypool zaprzeczył, że wiedział o rozmowie Emanuela z Blagojevichem i o planach mianowania go na urząd kongresmana.

 

Dziś obrońcy Blagojevicha mają wygłosić mowę podsumowującą i ława przysięgłych może już rozpocząć debatę nad werdyktem.


(ao)

REKLAMA

2091208593 views

REKLAMA

2091208894 views

REKLAMA

2093005355 views

REKLAMA

2091209179 views

REKLAMA

2091209325 views

REKLAMA

2091209470 views