Oszustwa imigracyjne

Chicago (Inf. wł.) – Prokurator stanowy powiatu Cook Richard Devine poinformował 26 września br. o wsz częciu postępowania dotyczącego oszustw konsumenckich i imigracyjnych przeciwko Johnowi S. Wozniakowi, w związku z podszywaniem się pod prawnika i składaniem fałszywych obietnic imigrantom z Polski i Europy Wschodniej, odnośnie uzyskania dla nich zezwolenia na pracę, karty Social Security oraz karty stałego pobytu („zielonej karty”).

Sprawa przeciwko Wozniakowi została wniesiona przez prokurata w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook w czwartek 22 września br.
Pozew domniemywa, że Wozniak – wraz z firmami W. Consulting, Inc. oraz Advocate Group for Immigrants – udzielał porad prawnych nie posiadając wymaganych uprawnień, pobierał honoraria adwokackie oraz nielegalnie świadczył usługi imigracyjne w biurze pod adresem 5920 W. Dempster w Morton Grove.

Wozniakowi zarzuca się też, iż zażądał 10 tys. dol. za repezentowanie klienta ubiegającego się o pozwolenie na pracę, kartę Social Security i dwie karty stałego pobytu.

Ponadto Wozniakowi zarzuca się również, że pobrał od klienta 4.5 tys dol., ale nie dostarczył obiecanych dokumentów.

Zgodnie z prawem Illinois, firmy świadczące usługi imigracyjne nie mogą pobierać opłat większych niż 20 dol. na godz. i mogą wykonywać tylko drobne usługi związane z kwestiami imigracyjnymi.

Pozew prokuratora zarzuca też Wozniakowi, że nie zarejestrował swojego biznesu imigracyjnego u władz stanu, a także rozliczne naruszenia prawa, którego celem jest ochrona społeczeństwa przed oszustwami imigracyjnymi, a wśród tych naruszeń wymieniono: brak napisów informujących, że nie jest on adwokatem lub akredytowanym przedstawicielem urzędu imigracyjnego i nie może przyjmować honorariów adwokackich, ani opłat prawnych.

Wozniak nie posiadał żadnego ubezpieczenia od błędu w sztuce zawodowej, ani obligacji gwarancyjnych oraz nie dawał swoim klientom pisemnych kontraktów.
Pozew prokuratora Devinea domaga się zamknięcia biznesów Wozniaka, a także zwrócenia jego klientom ogółem 50 tys dol.

Osoby poszkodowane mogą kontaktować się z Wydziałem ds. Oszustw Konsumenckich w Prokuraturze Stanowej Pow. Cook, tel. 312. 603.8700. Osoby, które mówią tylko po polsku mogą kontaktować się z Wydziałem Pomocy dla Ofiar Przestępstw tel. 773.869.7200.

Prok. Devine oświadczył w komunikacie prasowym, że oszustwa imigracyjne będą bezwględnie tępione. Stwierdził też, że niestety zawsze przykre jest to, iż ktoś żeruje na swojej własnej społeczności etnicznej, której członkowie po prostu chcieliby żyć i pracować zgodnie z prawem w USA.
(ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Comments

 1. Anonim
  Anonim 11 lipca, 2017, 05:30

  Tego oszusta teść David Butbull dalej dziala i oszukuje tez w moron Grove uważać na niego!!!

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 15 lipca, 2017, 15:36

   Tego oszusta teść David Butbull dalej dziala i oszukuje tez w moron Grove uważać na niego!!!

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*