Midway zagrożone?

Kongresman Dan Lipinski wysłał list do Federalnej Administracji Lotnictwa Cywilnego (FAA), aby usunęła lotnisko Midway z listy 72 lotnisk krajowych, na których nocą mają być nieczynne wieże kontroli ruchu powietrznego, z powodu federalnych cięć budżetowych określanych jako sekwestr – informuje komunikat prasowy Biura Kongresmana.

W liście do FAA kongresman Lipinski wyraził przekonanie, że wyłączenie wieży kontrolnej na Midway spowoduje poważne zakłócenia w ruchu lotniczym w całym kraju, ponieważ chicagowskie lotnisko jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

 

Demokrata reprezentuje w Kongresie 3. okręg wyborczy w południowo-zachodnich rejonach miasta i metropolii, obejmujący również lotnisko Midway.

 

Lipinski jest w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych członkiem dwóch komisji – ds. transportu, komunikacji i infrastruktury oraz ds. nauki, przestrzeni kosmicznej i technologii. Zasiada też w izbowej podkomisji ds. lotnictwa cywilnego.

 

W ubiegłym tygodniu kongresman spotkał się z przedstawicielami zarządu Southwest i pilotami tych linii lotniczych, a także z kontrolerami ruchu powietrznego. Rozmowy koncentrowały się na skutkach zamknięcia wieży kontrolnej na Midway w skali lokalnej i krajowej.

 

Midway jest jednym z 25 najbardziej ruchliwych lotnisk w kraju. Aktualnie obsługuje rekordową w swej historii liczbę pasażerów i stymuluje ekonomię Chicago i okolic.

 

 

Zdaniem Lipinskiego, ograniczenie funkcjonowania Midway będzie miało negatywny wpływ na lokalną gospodarką i przyniesie spore straty finnasowe, zamiast spodziewanych oszczędności.

 

Jak informuje kongresman, rokrocznie Midway obsługuje około 20 mln pasażerów i ponad 250 tys. rejsów różnej wielkości, począwszy od małych samolotów, a skończywszy na dużych maszynach mieszczących 175 pasażerów.

 

Miejski Departament ds. Lotnictwa Cywilnego oświadczył, że po zamknięciu wieży kontrolnej na Midway przestrzeń powietrzna nad obszarami gęsto zaludnionymi – jak np. śródmieście – nie będzie w ogóle strzeżona, co będzie poważnym osłabieniem bezpieczeństwa publicznego.

 

Przypomnijmy, że mający polskie pochodzenie Lipinski jest z zawodu wykładowcą uniwersyteckim w dziedzinie nauk politycznych. Urząd kongresmana sprawuje od 2005 roku. Zastąpił swojego ojca Williama Lipinskiego.

 

Alicja Otap

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*