Medal Wolności Jana Karskiego na wystawie w Chicago

Skarbnik stanu Illinois Dan Rutherford i Konsul Generalna RP w Chicago Paulina Kapuścińska otworzyli w poniedziałek ekspozycję Prezydenckiego Medalu Wolności Jana Karskiego oraz wystawę o dziedzictwie polskiego bohatera w Daley Center w Chicago

 

Otwarcie wystawy odbyło się w Dzień Pamięci o Holokauście, Yom Hashoah.

 

Otwarciu wystawy o życiu i dziedzictwie Jana Karskiego towarzyszy ekspozycja Prezydenckiego Medalu Wolności, najwyższego amerykańskiego odznaczenia cywilnego, przyznanego pośmiertnie Janowi Karskiemu przez Prezydenta USA Baracka Obamę.

 

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się we galerii wschodniej Centrum Richarda J. Daleya w Chicago. Po prezentacji medalu odbył się briefing prasowy skarbnika stanu Illinois Dana Rutherforda i Konsul Generalnej RP w Chicago Pauliny Kapuścińskiej.

 

Jan Karski, młody oficer i kurier Polskiego Państwa Podziemnego, jako naoczny świadek złożył wolnemu światu relację o dokonującej się w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce zagładzie Żydów. Karski sporządził szczegółowe raporty dla rządu RP na uchodźstwie oraz zdał relację brytyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych, a następnie udał się do Waszyngtonu, gdzie w Gabinecie Owalnym odbył spotkanie z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem. W czasie gdy Jan Karski bił na alarm, wymordowano już większość Żydów mieszkających w Polsce. Było jednak jeszcze dość czasu, by ratować nielicznych ocalałych.

 

29 maja 2012 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym, które odebrał Adam Rotfeld – były Minister Spraw Zagranicznych RP, który sam jest Ocalałym z Zagłady.

 

Wystawa będzie eksponowana w Daley Center w Chicago do 23 kwietnia 2013 r.

 

(inf. KonsulatRP, Chicago)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*