Małżeństwa gejowskie w Illinois?

Lokalne środowiska LGTB (lesbijskie, gejowskie, transseksualne i biseksualne – Lesbian Gay Transsexual Bisexsual) czekają z niecierpliwością na wznowienie prac Legislatury Illinois nad ustawą legalizującą małżeństwa osób tej samej płci oraz na rezultaty debaty w Sądzie Najwyższym.Mogą one mieć wpływ na prawodawstwo w całym kraju, w tym również w naszym stanie.

Legislatura Illinois powinna konntynuować prace nad ustawą po dwutygodniowej przerwie świątecznej.

 

Przed zamknięciem obrad Izby Reprezentantów Illinois, jej marszałek Michael Madigan (demokrata z Chicago) oświadczył, że jeszcze brakuje mu 12 głosów…

 

do zatwierdzenia ustawy.

 

Jej zwolennicy twierdzą, że powoli pozyskuje ona poparcie w Legislaturze wśród ustawodawców z obydwu partii.

 

Wiarygodne źródła w Springfield twierdzą, że grupa republikanów zamierza przyłączyć się do demokratów, by głosować za legislacją.

 

Przypomnijmy, że poparcie dla legalizacji małżeństw homoseksualnych wyraził Pat Brady, przewodniczący Partii Republikańskiej Illinois, co omal nie przypłacił utratą stanowiska, które utrzymał dzięki interwencji senatora federalnego Marka Kirka i lidera republikanów w Izbie stanowej Toma Crossa (z Oswego).

 

Przypomnijmy, że Senat Illinois przyjął ustawę 14 lutego , w dzień św. Walentego i zakochanych, tak jak tego sobie życzył przewodniczący Izby Wyższej, John Cullerton (demokrata z Chicago).

 

Senat Illinois zatwierdził ustawę stosunkiem głosów 34-21. Planowane było szybkie głosowanie w Izbie, ale zostało odroczone, w rezultacie opozycji krytyków ustawy, wśród których jest Kościół katolicki.

 

Gubernator Pat Quinn zapowiedział, że podpisze dokument, jeśli zostanie zatwierdzony przez obydwie izby.

 

Ustawa legalizująca związki osób tej samej płci rozpatruje instytucję małżeństwa w kategoriach praw cywilnych i obywatelskich. Nie adresuje kwestii religijnych, moralnych i etycznych.

 

Illinois byłoby 10. stanem w USA zezwalającym na małżeństwa nieheteroseksualne.

 

(Inf. wł. – ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*