0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisKandydaci w wyborach 2 listopada

Kandydaci w wyborach 2 listopada

-

Dziennik Związkowy nie udzielił poparcia żadnemu z kandydatów na urząd senatora Stanów Zjednoczonych, pozostawiając tę trudną decyzję Czytelnikom. Poniżej podajemy informacje o dwóch głównych kandydatach na senatora, zaangażowanych w wyrównany, remisowy wyścig.

REKLAMA

Mark Kirk, republikanin, ubiega się o urząd Senatora Stanów Zjednoczonych. Kongresman Kirk (10. okręg) w Izbie Reprezentantów USA zasiada już piątą kadencję. Zanim został kongresmanem, pracował dla swojego poprzednika kongresmana Johna Portera, a wcześniej w Banku Światowym, Departamencie Stanu, w firmie adwokackiej oraz w Izbowym Komitecie ds. Stosunków Międzynarodowych. Jest oficerem rezerwy wywiadu Marynarki Wojennej w stopniu komandora.

 

Alexi Giannoulias demokrata, ubiega się o urząd senatora Stanów Zjednoczonych. Od 2006 roku sprawuje urząd skarbnika stanu Illinois. Z zawodu adwokat i bankier. Był członkiem rady dyrektorów Stowarzyszenia Dzielnicowych Bankierów oraz był wiceprezesem banku Broadway. W swojej kampanii wyborczej przedstawił szczegółowy plan reformy ekonomicznej, obejmujący np. likwidację luk w korporacyjnym prawie podatkowym i tworzenie nowych miejsc pracy.

 

***

Kandydaci przedstawieni poniżej są popierani przez Dziennik Związkowy:

 

Pat Quinn, demokrata, objął urząd gubernatora 29 stycznia ub. r. po impeachmencie Roda Blagojevicha. W administracji Blagojevicha był wicegubernatorem. Obecnie ubiega się o pełną kadencję na najwyższym w stanie urzędzie. Wcześniej sprawował urząd skarbnika stanu. Z zawodu jest prawnikiem. Jeśli wygra wybory, będzie kontynuował rozpoczęte dotychczas inicjatywy: realizowanie programu odbudowy infrastruktury stanu, tworzenie nowych miejsc pracy i reformę etyczną. Zamierza ponowić starania o podwyżkę stanowego podatku od dochodu, w celu dofinansowania szkolnictwa i zmniejszenia podatku od nieruchomości.

 

Sheila Simon, demokratka, kandyduje na wiceguberantora i jest partnerką wyborczą Quinna. Simon to córka nieżyjącego, niegdyś bardzo popularnego senatora Stanów Zjednoczonych Paula Simona. Jest ona z zawodu prawnikiem oraz wykładowcą uniwersyteckim.

 

Sheila Simon była członkiem komisji ds. reformy władz stanu, powołanej przez gubernatora Pata Quinna.

 

Lisa Madigan, demokratka, prokurator generalna, ubiega się o reelekcję. Po raz pierwszy została wybrana na prokurator generalną w listopadzie 2002 roku. Wcześniej była senatorem stanowym. Zanim zaczęła sprawować urzędy polityczne, pracowała w prywatnej firmie adwokackiej, specjalizując się w prawie pracy. Jako prokurator generalny Lisa Madigan troszczy się o interesy konsumenta i użytkownika, otacza opieką prawną ofiary przemocy domowej oraz przestępstw seksualnych. Jest projektodawcą wielu ustaw zwiększających bezpieczeństwo publiczne. Dzięki wprowadzonym przez nią reformom społeczeństwo posiada ułatwiony dostęp do Prokuratury Generalnej. Ostatnio prowadzi akcje mające na celu zwalczanie pornografii dziecięcej oraz pomoc właścicielom domów, zagrożonych utratą dachu nad głową.

 

Jesse White, sekretarz stanowy, demokrata, ubiega się o reelekcję. Do jego licznych obowiązków należy między innymi nadzorowanie wydziału kontroli kierowców i pojazdów mechanicznych. To on autoryzuje wszystkie prawa jazdy w naszym stanie. Jest również naczelnym bibliotekarzem stanu. Jesse White jest znany nie tylko jako polityk lokalny, ale też jako działacz sportowy i charytatywny oraz wychowawca. Zanim rozpoczął karierę polityczną, przez ponad 30 lat pracował w chicagowskim szkolnictwie publicznym jako nauczyciel i administrator. Wcześniej był spadochroniarzem w Siłach Powietrznych USA. Jego dorobek sportowy jest imponujący. Ulubiona dyscyplina to gimnastyka akrobatyczna. Już 50 lat działa założony przez niego młodzieżowy zespół akrobatyczny. Jest pomysłodawcą wielu ustaw zwiększających bezpieczeństwo na drogach Illinois.

 

Judy Baar Topinka, republikanka,ubiega się o urząd kontrolera finansów stanu Illinois. Sprawowała urząd skarbnika stanu przez trzy kadencje w latach 1995-2007. Była pierwszą kobietą na tym urzędzie, podobnie jak pierwszą kobietą sprawującą funkcję przewodniczącego Partii Republikańskiej Illinois i pierwszą kobietą, która uzyskała nominację tej partii na urząd gubernatora. Jak wiadomo, przegrała z Rodem Blagojevichem wybory powszechne 7 listopada 2006 roku. Jej ojciec był synem czeskich imigrantów, matka słoweńskich. Pracowała jako reporter, a później jako redaktor naczelny kilku lokalnych gazet na przedmieściach. Była też właścicielką firmy konsultingu politycznego. Przez ostatnie dwa lata zasiadała w zarządzie lokalnej komunikacji publicznej Regional Transportation Authority (RTA).

 

Dan Lipinski, demokrata, ubiega się o reelekcję na urząd kongresmana w 3. okręgu wyborczym w południowo-zachodnich rejonach metropolii chicagowskiej. Zanim rozpoczął karierę polityczną, był wykładowcą nauk politycznych na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Wychował się w południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Lipinski pamięta o swoich polskich korzeniach, co znajduje wyraz w podejmowanych przez niego inicjatywach nawiązujących do dziedzictwa narodowego znad Wisły. Jest założycielem i współprzewodniczącym Kongresowego Klubu ds. Polski, a także założycielem i współprzewodniczącym Kongresowego Klubu ds. Europy Centralnej i Wschodniej. Uczestniczył w staraniach o bezwizowy program dla Polski.

 

Luis Gutierrez, demokrata, ubiega się o reelekcję na sprawowany urząd kongresmana z 4. okręgu. Po raz pierwszy został wybrany do Izby Reprezentantów Kongresu USA w 1992 r. Jest członkiem komitetów ds. weterańskich i bankowości. Wcześniej sprawował urząd radnego chicagowskiego. Autor ustawy federalnej o reformie imigracyjnej. Prowadzi starania na rzecz zatwierdzenia jej przez Kongres.. Z zawodu nauczyciel i pracownik socjalny. Absolwent Northeastern Illinois University.

 

Mike Quigley, demokrata, ubiega się o reelekcję na urząd kongresmana z 5. okręgu, w którym mieszka około 100 tys. osób polskiego pochodzenia. W Kongresie podejmował i popierał inicjatywy ważne dla Polonii, jak np. starania o program bezwizowy czy pośmiertne honorowe obywatelstwo dla Pułaskiego. Od 1998 roku zasiadał w Radzie Powiatu Cook, gdzie miał opinię niezależnego demokraty i reformatora.

 

Toni Preckwinkle, demokratka, kandyduje na urząd prezesa Rady Powiatu Cook. Obecnie sprawuje piątą kadencję jako radna 4. okręgu miejskiego. Wielokrotnie była nagradzana przez organizację IVI-IPO wyróżnieniem dla najlepszego radnego oraz w 2009 roku otrzymała wyróżnienie Leona Despresa za działalność społeczną. Zanim została radną, pracowała jako nauczycielka historii w liceum. Jest absolwentką University of Chicago, na którym uzyskała stopień bakałarza i magistra.

 

David Orr, demokrata, ubiega się o reelekcję na urząd sekretarza powiatu Cook. Modernizuje procedury głosowania, przy współpracy chicagowskich władz elekcyjnych. Poprzez konsolidację różnych działów w swoim biurze zaoszczędził podatnikowi wiele milionów dolarów. Od wielu lat współpracuje z polską grupą etniczną. Z jego inicjatywy zostały przetłumaczone na język polski broszury informacyjne i uruchomiona została specjalna linia telefoniczna.

 

Tom Dart, demokrata, ubiega się o kolejną kadencję na urząd szeryfa powiatu Cook. Wcześniej pracował jako zastępca poprzedniego szeryfa. Z zawodu jest prawnikiem. Sprawował też urzędy posła i senatora stanowego. Dzięki jego staraniom Craigslist usunęło sekcję „ogłoszeń dla dorosłych”, w rezultacie których szerzył się nierząd i handel żywym towarem. Szeryf Dart wstrzymał eksmisje w domach zajętych przez banki, w związku z zarzutami, że mogły naruszyć przepisy w procedurze odebrania nieruchomości, czyli foreclosure. Wcześniej stoczył z bankami zwycięską batalię sądową po tym, jak odmówił eksmitowania lokatorów, którzy płacili na czas czynsz, a domy zostały odebrane przez banki właścicielom.

 

Maria Pappas, demokratka, ubiega się o reelekcję na urząd skarbnika powiatu Cook. Zmodernizowała i skomputeryzowała biuro, którym kieruje, usprawniła jego pracę i ułatwiła właścicielom domów płacenie rachunków z tytułu podatku od nieruchomości. Rozbudowała stronę internetową skarbnika. Wydała broszury informacyjne w języku polskim. Zatrudnia polski personel, ponieważ – jak podkreśla – Polacy posiadają najwięcej nieruchomości w powiecie Cook. Z zawodu jest prawnikiem i psychologiem.

 

Joseph Berrios, demokrata, ubiega się o urząd szefa Urzędu Szacowania Wartości Nieruchomości Powiatu Cook (Assessor). Przez około 30 lat zasiadał w Rewizyjnej Radzie Podatkowej Powiatu Cook, a od ponad 20 lat piastuje funkcję komisarza Rady. Berrios zdecydował się kandydować na szefa Urzędu Szacowania Wartości Nieruchomości, ponieważ chciałby, aby wartość szacunkowa nieruchomości (stanowiąca podstawę do naliczania podatku od nieruchomości) odzwierciedlała aktualny stan rynku realnościowego. Jak powiedział Dziennikowi Związkowemu, ostatnie przeszacowania nie spełniają tego kryterium i choć ceny domów drastycznie spadły, to podatki od nieruchomości wzrosły. Ponadto – uważa kandydat – Urząd Szacowania Wartości Nieruchomości trzeba przekształcić w agencję usługową dla ludności, otwartą i dostępną dla podatników, którzy przychodzą z różnymi problemami.

REKLAMA

2091258563 views

REKLAMA

2091258863 views

REKLAMA

2093055323 views

REKLAMA

2091259146 views

REKLAMA

2091259292 views

REKLAMA

2091259437 views