0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisCzy dzieciom należy "zbijać" cholesterol?

Czy dzieciom należy „zbijać” cholesterol?

-

Chicago (Inf. wł., Internet, NYT) – Zdziwieniem, a nawet oburzeniem zareagowali niektórzy lekarze na rekomendację Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (American Academy of Pediatrics) – z siedzibą w Elk Grove Village koło Chicago – by otyłym dzieciom w wieku od lat 8 podawać preparaty na obniżenie poziomu cholesterolu, w celu prewencji chorób serca i cukrzycy na dalszych etapach życia.

Przeciwnicy zaleceń AAP podkreślają, że brakuje danych z badań klinicznych odnośnie skutków ubocznych u dzieci w rezultacie podawania tego rodzaju preparatów. Zwracają też uwagę, że w ogóle nie ma jeszcze badań pokazujących długoterminowy – od 30 do 50 lat – wpływ na organizm stosowania takich specyfików.

Ponadto przeciwnicy rekomendacji AAP uważają, że odciąga ona uwagę od zdrowego trybu życia – właściwego odżywiania i aktywności fizycznej – wytwarzając fałszywe przekonanie, że „leki wszystko załatwią”.
Zwolennicy podawania dzieciom preparatów antycholesterolowych wyrażają przekonanie, że nie można czekać z założonymi rękami i patrzeć jak rośnie pokolenie chorych ludzi.

Dr David Ludwig, dyrektor programu ds. otyłości dzieci w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, rozumie argumenty „za” i „przeciw”.

„Nie wiadomo, co zrobić z dzieckiem, które ma cholesterol na poziomie otyłego 65-latka, ale z drugiej strony martwi mnie też to, że nasze społeczeństwo jest skore do szybkiego przepisywania leków, zamiast podjąć systematyczną prewencję zjawisk niekorzystnych, czy wręcz szkodliwych z punktu widzenia zdrowia publicznego” – uważa dr Ludwig.

Wielu ekspertów medycznych bije na alarm, zwracając uwagę, że zdrowie młodego pokolenia amerykańskiego to bomba zegarowa nieubłaganie tykająca w miarę upływu czasu. Niestety jest to pokolenie, które jako pierwsze od około trzystu lat będzie żyło krócej, niż pokolenie swoich ojców.
(ao)

REKLAMA

2091298020 views

REKLAMA

2091298319 views

REKLAMA

2093094778 views

REKLAMA

2091298600 views

REKLAMA

2091298746 views

REKLAMA

2091298890 views