Czarne chmury nad głową byłego polityka

Były prezes Rady Powiatu Cook,Todd Stroger, prominentny przedstawiciel afroamerykańskiej społeczności, snuje plany na wskrzeszenie swojej kariery politycznej, podczas gdy może być celem śledztwa władz federalnych.

Stroger, wyraża zainteresowanie powrotem na urząd komisarza Rady Powiatu Cook i zastąpieniem w niej Williama Beaversa, swojego przyjaciela i sojusznika politycznego.

 

Beavers automatycznie utracił urząd, po tym, jak w ubiegłym tygodniu został uznany winnym oszustw podatkowych i niezgodnego z prawem wykorzystania funduszy wyborczych, za co grozi mu kilkanaście lat więzienia. Jego następca zostanie mianowany i będzie sprawował urząd do następnych wyborów.

 

Jak poinformowała 26 marca gazeta Chicago Sun Times Stroger może być celem federalnego śledztwa. Na taką możliwość wskazywała adwokat reprezentująca w sprawie korupcyjnej byłego rzecznika prasowego Strogera – Eugene Mullinsa. Trwają przygotowania do jego rozprawy wyznaczonej na wrzesień tego roku.

 

Mullins, przyjaciel Strogera jeszcze z okresu dzieciństwa, jest oskarżony o udzielanie pomocy firmom w uzyskaniu kontraktów powiatowych w zamian za łapówki.

 

Adwokat Mullinsa stwierdziła, że władze federalne są bardziej zainteresowane byłym prezesem Rady Powiatu Cook, niż jej klientem, który w administracji Strogera był tylko rzecznikiem prasowym i nie miał prawa decyzji w kwestii przydzielania zleceń powiatowych.

 

Stroger ujawnił gazecie Chicago Sun Times, że zwrócił się do przewodniczących lokalnych oddziałów Partii Demokratycznej w powiecie Cook, by poparli jego starania o powrót na urząd komisarza. Jednak uzyskanie poparcia partyjnego wydaje się wątpliwe w świetle sprawy Mullinsa.

 

Przypomnijmy, że w lutym 2010 r. Stroger przegrał wybory z obecną prezes Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle.

 

(Inf. wł. – ao)

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*