Badania na narkotyki wśród lokatorów CHA?

Chicago (CST, Inf. wł.) – Zarząd osiedli komunalnych, Chicago Housing Authority, planuje wprowdzić obowiązkowe badania na narkotyki dla swoich wszystkich lokatorów od lat 18. Obowiązkowi podlegaliby również emeryci.

 

Rzecznik CHA stwierdził, że agencja próbuje zmniejszyć przestępczość i zwiększyć bezpieczeństwo na terenie swoich posesji. Jego zdaniem, jeśli nie będzie popytu na substancje odurzające, to na teren osiedli CHA nie będą przychodzili dilerzy narkotyków .

 

Rzecznik dodał, że testów na narkotyki żąda wielu spokojnych, przestrzegających prawa mieszkańców osiedli, którzy chcieliby wyrugować elementy przestępcze.

 

Plan obowiązkowych badań na narkotyki został ostro skrytykowany przez organizację broniącą praw człowieka i obywatela, znaną jako ACLU (American Civil Liberties Union), która uważa, że warunkiem testu na narkotyki powinno być tylko i wyłącznie uzasadnione podejrzenie posiadania lub używania narkotyków. Zdaniem ekspertów prawnych ACLU, testy na narkotyki bez podejrzeń nielegalnej działalności są poniżające i uwłaczają godności ludzkiej.

 

ACLU wygrało podobną sprawę w Michigan. Sąd Apelacyjny tego stanu podtrzymał decyzję niższej instacji, zabraniającą testów na narkotyki wśród odbiorców zasiłków społecznych.

 

Federalna agencja HUD (U.S. Housing Urban Development), która nadzoruje CHA, nie będzie interweniować w związku z planowanymi badaniami na nielegalne substancje odurzające. Notabene plan ten jest zgodny z przepisami HUD, które zabraniają posiadania i używania narkotyków na terenie osiedli publicznych, które utrzymywane są przy pomocy funduszy federalnych.

 

(ao)

 

Categories: Z Chicago i Illinois

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*