Zrzekła się obywatelstwa USA

Denise Rich, z domu Eisenberg, bardzo zamożna celebrytka i autorka piosenek nominowanych do Grammy Award, zrzekła się amerykańskiego obywatelstwa i zamieszkała w Londynie.

 

68-letnia Rich jest byłą żoną miliardera, maklera giełdy towarowej Marca Rich, skazanego za manipulacje na rynku naftowym oraz unikanie podatków, i ułaskawionego w 2001 roku przez prezydenta Billa Clintona, dzięki czemu mógł wrócić ze Szwajcarii, dokąd zbiegł przed ogłoszeniem wyroku.

 

Decyzja ta wzbudziła szereg kontrowersji ze względu na hojne datki Richów dla Partii Demokratycznej i na bibliotekę prezydencką Clintona. Ustalono, że w latach 1993 – 2001 Denise Rich przekazała na rzecz demokratów $1.3 miliona, w tym $70,000 dla Hillary Clinton, gdy ubiegała się o wejście do Senatu, i $450,000 na bibliotekę im. Billa Clintona w Arkansas.

 

Powstały spekulacje, że przyczyną, a przynajmniej jedną z przyczyn decyzji Denise Rich, jest uniknięcie płacenia wysokich podatków. Zgodnie z prawem zatwierdzonym w czerwcu 2008 roku zrzeczenie się obywatelstwa nie zwalnia całkowicie od podatków. Denise Rich będzie musiała zapłacić „podatek wyjściowy”, co jednak stanowi znacznie mniejszą kwotę niż podatek obywatela posiadającego duży majątek.

 

Już w styczniu Rich wystawiła na sprzedaż swoje mieszkanie na Fifth Avenue na Manhattanie za $65 milionów.

 

Jej rzeczniczka, Judy Smith, utrzymuje, że jedynym powodem rezygnacji z obywatelstwa i wyprowadzki do Londynu jest fakt, że tam mieszka jej wieloletni przyjaciel i dwie córki.

 

Rich trzykrotnie była nominowana do Grammy. Pisała teksty m.in. dla Patti LaBelle, Chaki Khan i Marca Anthony.

 

(CNN – eg)

Categories: Z Ameryki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*