Jeden z najbogatszych

Jeśli Mitt Romney wygra wybory, to zmieści się w ścisłej czołówce najbogatszych prezydentów w historii USA.

 

Nie przeskoczy George´a Washingtona, który posiadał 60,000 akrów ziemi i 300 niewolników, ale uplasuje się na równi z dochodami Thomasa Jeffersona z jego plantacji, milionami Herberta Hoovera z kopalń i milionami, jakie przypadły Johnowi F. Kennedy z podziału rozległej fortuny rodzinnej.

 

Pod względem majątku Rooseveltowie i Bushowie nie mogą się nawet mierzyć z Mittem Romney. Wysokość swojego majątku były gubernator Massachusetts szacuje na $190 do $250 milionów. Jest zatem 50 razy bogatszy od Baracka Obamy. Stan posiadania prezydenta oceniono na $2.2 mln do $7.5 mln.

 

„Trudno wyobrazić sobie co $250 milionów oznacza. Ludzie mówią, że w ub. roku nie pracując ani jednego dnia Romney zarabiał $50,000 dziennie. Co zrobić z takimi pieniędzmi? Nie mogę wyobrazić sobie, na co można je wydać”, mówi socjolog z Columbia University, Shamus Khan, który zajmuje się tematem ludzi bogatych.

 

W ub. roku Romney i jego żona, Ann, zarobili $20 milionów. W 2009 roku (ostatnie dostępne dane) tylko 8,274 podatników zgłosiło w federalnym zeznaniu podatkowym dochód powyżej $10 milionów.

 

W Kongresie również nie brakuje milionerów, lecz tylko kilku, w tym republikanin z Kalifornii, kongr. Darrell Issa, i demokrata z Massachusetts, sen. John Kerry, mieści się w tej samej grupie, co Romney.

 

Lepiej zarabiają niektórzy menedżerowie funduszy hedżingowych, którzy potrafią zarobić miliard dolarów rocznie.

 

Super bogaci Amerykanie zazwyczaj nie ubiegają się o urząd prezydenta. Przez krótki czas myślą tą bawił się burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloombrg, który z majątkiem $19.5 miliarda znajduje się w grupie 12 najbogatszych Amerykanów. Inny miliarder, Ross Perot, płacił za własną kampanię wyborczą w 1992 i 1996 roku.

 

Wielu prezydentów przed zwycięstwem wyborczym miało przeciętne dochody. Do grupy tej zalicza się: Abraham Lincoln, James Buchanan, Ulysses S. Grant i Harry Truman.

 

Z obliczeń przeprowadzonych przez 24/7 Wall St., majątek Nixona, Geralda Forda, Jimmiego Cartera, Ronalda Reagana, George´a H. Busha, Billa Clinto-na, George´a W. Busha i Baracka Obamy łącznie wynosi $128 milionów, blisko o połowę mniej niż majątek Mitta Romney.

 

(HP –eg)

Categories: Z Ameryki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*