Amerykańska bujda

Występując w programie telewizyjnym CNBC multimiliarder Warren Buffett powiedział, że podobnie jak bogaci Amerykanie, korporacje nie płacą proporcjonalnie wysokich podatków.

 

Nawet przy rekordowo wysokich profitach w ub. roku korporacje zapłaciły przeciętnie 12.1% podatku, co według Kongresowego Biura Budżetowego stanowi najniższy poziom od 1972 roku, podczas gdy przynajmniej 30 największych kompanii uniknęło płacenia podatków przez ostatnie trzy lata.

 

Buffett uważa, że nadszedł czas na zmianę tej sytuacji. Twierdzenia, że amerykańskie korporacje płacą 35% podatku wkłada między bajki i zapewnia, że podatki z pewnością nie obniżają kompetetywności korporacji.

 

Prezydent Obama proponuje obniżkę korporacyjnych podatków do 28% i równoczesną eliminację ulg i subsydiów.

 

Plan zawiera również propozycję Buffetta, która mówi o podwyżce stopy podatkowej do 30% dla Amerykanów zarabiających powyżej miliona dolarów rocznie.

 

Buffett zwraca uwagę, że korporacje nigdy nie płaciły tak niskich podatków, jak obecnie. Za zwykłą bujdę uważa narzekania kompanii, które utrzymują, że wysokie podatki podcinają im skrzydła w rywalizacji na globalnym rynku.

 

Analizy wykazują, że kompanie zajmujące się technologią informacyjną zapłaciły 2.5% podatku, kompanie użyteczności publicznej 3.7%, a firmy finansowe 15.5%.

(HP – eg)

Categories: Z Ameryki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*