Znaczki pocztowe znów drożeją

Już niebawem wysłanie listu będzie kosztować więcej. Amerykańska poczta ogłosiła, kolejną podwyżkę cen znaczków. W sytuacji kiedy USPS stoi na skraju bankructwa podniesienie opłat pocztowych było tylko kwestią czasu.

Jak poinformował United States Postal Service (USPS) z dniem 22 stycznia znaczek na standardowy list kosztować będzie 45 zamiast obecnych 44 centów. O 3 centy zdrożeją znaczki na kartki pocztowe i po podwyżce kosztować będą 32 centy. Wysłanie listu do Kanady i Meksyku podrożeje o 5 centów (z obecnych 80centów). Ceny pozostałych znaczków na standardowe przesyłki międzynarodowe od 22 stycznia kosztować będą 1,05 dol., czyli o 7 centów więcej niż dotychczas.

To piąta podwyżka cen opłat pocztowych od 2006 roku.

Szef amerykańskiej poczty Patrick Donahoe ma nadzieję, że w ten sposób uda się załatać przynajmniej część potężnej dziury w budżecie USPS. „Dla przeciętnego klienta ta podwyżka będzie mało odczuwalna, nam pomoże zaś przetrwać finansowy kryzys, w jakim się znajdujemy” – powiedział Donahoe. Podkreślił, że kierowany przez niego urząd nieustannie poszukuje oszczędności i ogranicza koszty operacyjne.

Zobacz: Amerykańska poczta, żeby przetrwać, musi dokonać masowych zwolnień

Sytuacja amerykańskiej poczty jest z roku na rok coraz gorsza. W 2010 roku straty jednego z największych pracodawców w USA wyniosły ponad 8 miliardów dolarów. W 2009 roku było to 3,8 miliarda.

USPS przegrywa konkurencję z firmami kurierskimi. Do wielomiliardowych strat poczty przyczynił się także internet, emaile i sms-y, które zastąpiły tradycyjne listy i pocztówki.

W lipcu ogłoszono, że urząd pocztowy zamknie 3 700 placówek, głównie w małych miasteczkach i na obrzeżach dużych miast. Władze USPS rozważają także rezygnację z dostarczania przesyłek w soboty.

mp

 

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. szkoda gadać
  szkoda gadać 19 października, 2011, 10:57

  z tymi przesyłkami w soboty to jest chore. jeśli USPS koniecznie chce zbankrutować to niech tak dalej robi …

  Reply this comment
  • Katarzyna
   Katarzyna 19 października, 2011, 13:41

   Ciekawi mnie wlasnie dlaczego pobieraja wiecej pieniedzy za przesylke w sobote-sobota dla ups powinna byc taka sama Jak dzien w tygodniu-przynajmniej kazdy by odebral swoja przesylke,Bo wiekszosc jest w domu

   Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 19 października, 2011, 13:38

  Racja!!za niedlugo wszyscy sie przerzuca na placenie,wysylanie przez Internet,a ups-szkoda gadac,czlowiek by cos zamowil ale te oplaty sa nienormalne!!

  Reply this comment
 3. Kilm z Chicago
  Kilm z Chicago 19 października, 2011, 19:02

  zlikwidowac internet i poczta stanie na nogi, innego ratunku nie ma, kwestia czasu kiedy poczta wyciagnie kopyta do przodu.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*