Aresztowania w Pakistanie w związku z zamachem w Nowym Jorku

fot.AP/ Faisal Shahzad został aresztowany w związku z zamachem na Times Square
fot.AP/ Faisal Shahzad został aresztowany w związku z zamachem na Times Square

Jak podaje stacja Fox News od czterech do ośmiu osób zostało zatrzymanych w Pakistanie w związku z sobotnią próbą zamachu na Times Square w Nowym Jorku. Władze nie podają kto został zatrzymany. Wiadomo jednak że w poniedziałek wieczorem i we wtorek w nocy na terenie Pakistanu przeprowadzano kilka nalotów.

Aresztowani mogą mieć związek z zatrzymanym w poniedziałek wieczorem Faisalem Shahzadem, obywatelem amerykańskim urodzonym w Pakistanie. Shahzad, który oskarżony został we wtorek m.in. o akt terroryzmu oraz próbę użycia broni masowego rażenia, w ostatnim czasie spędził 5 miesięcy na terenie swojego rodzinnego kraju.

Stacja Fox News donosi, że pakistańskie służby wywiadowcze przekazały jej informacje, że w Karachi zatrzymany został mężczyzna mający związki z Faisalem Shahzadem. Aresztowany nazywa się Tauseef i jest przyjacielem zamachowcy z Nowego Jorku.

30-letni mężczyzna podejrzany o próbę przeprowadzenia zamachu w centrum Nowego Jorku oświadczył we wtorek, że nie jest związany z żadną organizacją terrorystyczną i działał sam. Urodzony w Pakistanie obywatel USA, Faisal Shahzad został zatrzymany w poniedziałek wieczorem tuż przed wylotem do Dubaju.

Shahzad mieszka w stanie Connecticut i w ubiegłym roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. To on jest właścicielem samochodu, wykorzystanego do zamachu na Times Square w sobotę wieczorem. Podczas przesłuchania przyznał, że zakupił samochód oraz materiały wybuchowe, które potem zamontował w środku auta i pozostawił w centrum miasta.

FBI ustaliło, że Faisal Shahzad w ostatnim czasie aż pięć miesięcy spędził w Pakistanie. Śledczy podejrzewają, że właśnie w tym kraju  mężczyzna uzyskał instrukcje jak skonstruować bombę i przeprowadzić zamach.

MNP (Fox News, CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*