Zakaz karmienia bezdomnych w ponad 50 miastach USA

Na liście są m.in. Orlando, Houston, Dallas, Las Vegas, Filadelfia, Atlanta, Phoenix, San Diego, Los Angeles, Miami, Oklahoma City i Nowy Jork. W ponad pięcdziesięciu amerykańskich miastach obowiązuje zakaz karmienia bezdomnych. Mimo protestów organizacji pomagających najbiedniejszym, także tym bez dachu nad głową, tendecja zaostrzania przepisów obejmuje coraz więcej miast.

fot.Wikipedia/ Bezdomny weteran na ulicy Nowego Jorku

fot.Wikipedia/ Bezdomny weteran na ulicy Nowego Jorku

Najczęściej przepisy dotyczą zakazu oferowania żywności bezdomnym przebywających w miejskich parkach, ale tak jak w przypadku Nowego Jorku, zakaz wydany właśnie przez MichaelaBloomberga obejmuje także darowizny żywnościowe dostarczane do noclegowni i schronisk. Według burmistrza, władze miejskie nie mają możliwości sprawdzenia czy taka żywnośc nie jest po prostu niezdrowa. A włodarzom metropolii ogromnie leży na sercu, by bezdomni jedli potrawy z niską zawartością soli i tłuszczu.

Osoby, które nie przestrzegają prawa, karane są mandatami. Mieszkanka Filadelfii w ubiegłym roku za dokarmianie bezdomnych i ubogich dzieci z sąsiedztwa została ukarana mandatem wysokości 600 dol. za każdy dzień wydawania żywności.

Walka o zniesienie w Filadelfii powyższego zakazu znalazła swój finał w sądzie. Organizacja American Civil Liberties Union of Pennsylvania złożyła w sądzie pozew przeciw miastu domagając się zmiany przepisów.

Sami bezdomni mówią, że nie otrzymują nic w zamian. Urzędnicy zakazują ich dokarmiania, ale także likwidują schroniska i punkty wydawania żywności. Najczęściej ci, którzy korzystają z tego typu pomocy socjalnej nie mają nawet na przysłowiowy bilet, by przemieścic się w inną częśc miasta, gdzie oferowana jest pomoc.

Według ostatnich danych na ulicach Nowego Jorku mieszka nawet do 50 tys. bezdomych. Ponad 11 tys. z nich jest chora psychicznie.

tz

Zobacz także: W Nowym Jorku najwyższa od czasów Wielkiej Depresji liczba bezdomnych

 

 

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 4 marca, 2013, 17:18

  to jest tylko przykrywka dbania o zdrowa zywnosc dla bezdomnych, a tak wlasciwie chodzi o to aby oni umarli z glodu, bo sa obciazeniem dla budzetu miast.

  Reply this comment
 2. liberty
  liberty 4 marca, 2013, 19:32

  Zamiast udawać dbałość o bezdomnych lepiej od razu porozdawać im aplikacje, a po podpisaniu ampułkę jednorazowego użytku, tak aby każdy zastosował zaraz po wręczeniu i bez zmiany decyzji. Potem już tylko wór foliowy i transport. Tez koszty, ale mniejsze nuiż pozostawanie przy życiu, bo nie wiadomo jak długo potrwa.

  Reply this comment
 3. spas
  spas 6 marca, 2013, 02:24

  To znaczy, że władze miast ograniczają moją wolność – jak chcę coś dać a obdarowany chce przyjąć to moja i jego sprawa. Zabranianie mi tego to ograniczanie wolności. A tak nawiasem mówiąc (pisząc) to ma być jakaś forma popularnej ostatnio w Europie Zachodniej eutanazji?

  Reply this comment
  • ludka
   ludka 17 kwietnia, 2013, 06:03

   nawet o eutanazji trudno tutaj mówić – bo to z definicji łagodna śmierć bez cierpienia. Nie można natomiast nazwać łagodną śmierci głodowej.

   Reply this comment
 4. bezdomny
  bezdomny 9 marca, 2013, 20:47

  Najpierw zabronili karmic golebie a teraz nan nas przyszlo

  Reply this comment
 5. Fried
  Fried 16 kwietnia, 2013, 10:06

  Szok! Myślałem ,że już wiele rzeczy widziałem, ale to przerasta ludzkie pojęcie. Pod pretekstem zdrowego żywienia bezdomnych się ich po prostu po cichu morduje. Amerykański sen… nie ma co. Już dziś człowieka mierzymy nie kulturą osobistą, wiedzą, inteligencją, moralnością czy etyką ,a kasą w portfelu, często nieuczciwie zarobioną, prawie zawsze kosztem innych.

  Reply this comment
 6. Zszokowany
  Zszokowany 17 kwietnia, 2013, 03:23

  I pomyśleć, że my, Polacy, przez ostatnie ćwierć wieku upodabnialiśmy się ze wszystkich sił do tej Ameryki, jako do źródła wolności, dobrobytu i wszystkiego w ogóle, co wspaniałe. U nas też zresztą nie brak polityków, głoszących takie rozwiązania. Otwarcie robił to przez lata Korwin-Mikke, a skrycie popierają wszyscy liberałowie gospodarczy.

  Reply this comment
  • Jagi
   Jagi 15 maja, 2013, 15:11

   Bzdura. Liberalizm nie oznacza, że nie należy pomagać biednym, tylko że nie powinno tego robić państwo, bo w drugim przypadku zaraz się zbiera masa pasożytów, którzy chcą żyć kosztem innych.
   Zresztą, zakazywanie karmienia bezdomnych jest wręcz sprzeczne z postulatami wolnościowymi.

   Reply this comment
 7. Troy
  Troy 17 kwietnia, 2013, 09:29

  Hey there! This is my 1st comment here so I
  just wanted to give a quick shout out and say I truly
  enjoy reading your posts. Can you recommend any
  other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Thanks!

  Reply this comment
 8. Wysoki Niski
  Wysoki Niski 18 kwietnia, 2013, 08:01

  Fantastyczny pomysł, nie ma co :/
  Ciekawe czy nadal można dokarmiać domnych…

  Reply this comment
 9. Artur Biernacki
  Artur Biernacki 3 lipca, 2013, 11:38

  „Najczęściej ci, którzy korzystają z tego typu pomocy socjalnej nie mają nawet na przysłowiowy bilet’

  „przysłowiowy bilet”? jakie jest to przysłowie z biletem bo przyznam, że nie znam żadnych przysłów z nim związanych.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*