Mordował z zemsty za 9/11, został stracony

Mężczyzna, ktόry został uznany winnym zamordowania obywateli Indii i Pakistanu, jako zemsty za zamachy z 11. września 2001 roku został stracony w środę w więzieniu w Teksasie. Mark Stroman otrzymał śmiertelny zastrzyk o godz. 21.53 czasu wschodnioamerykańskiego.

fot. CNN/Mark Anthony Stroman zostanie stracony w Teksasie

Mark Anthony Stroman był zadeklarowanym rasistą. Krόtko po atakach z 11. września wyruszył na prywatną krucjatę przeciwko osobom, ktόre dzięki swojemu wyglądowi zdradzały bliskowschodnie pochodzenie. W ten sposόb jego ofiarą padł Vasudev Patel, obywatel Indii, Waqar Hasan – Pakistańczyk, a Rais Buiyan – pochodzący z Bangladeszu został cięzko ranny. – Nie mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem niewinnym, nie proszę o wspόłczucie i nie mogę ukryć prawdy – mόwił 41-letni Stroman w wywiadzie dla CNN – ale jestem istotą ludzką, ktόra popełniła błąd i ktόra za ten błąd płaci teraz każdego dnia, każdej minuty.

Kilka dni po zamachach na Nowy Jork i Waszyngton, Mark Anthony Stroman, mężczyzna wcześniej skazywany za rόżne przestępstwa, zaczął planować zemstę. Piętnastego września 2001 roku zastrzelił Pakistańczyka Hasana, grilującego hamburgery przed swoim sklepem spożywczym w okolicy Dallas. Sześć dni pόźniej na stacji benzynowej postrzelił w twarz Raisa Buiyana, mężczyzna przeżył, ale stracił lewe oko. Wreszcie 4 października postanowił obrabować stację benzynową w miejscowości Mesquite w Teksasie, ktόrej właścicielem był Hindus Patel. Kamery na stacji zarejestrowały jak Stroman wykrzykuje w kierunku Patela by ten otworzył kasę i oddał pieniądze. Gdy właściciel stacji prόbował sięgnąć po ukrytą broń, Stroman postrzelił go w pierś. Oddalił się z miejsca zdarzenia nie zabierając pieniędzy. Został aresztowany następnego dnia.

Mark Anthony Stroman twierdził, że w pόłnocnej wieży World Trade Center, podczas atakόw 11. września,  na jednym z najwyżej położonych pięter, znajdowała się jego jego siostra. Ten wątek nie został jednak poruszony przez jego obrońcόw podczas procesu. We wpisie na prowadzonym przez niego blogu napisał, że ataki coś w nim poruszyły. – Powiedzmy, że nie byłem w stanie myśleć samodzielnie i że jest mi przykro, iż w wyniku mojego bόlu, złości i straty, ucierpieli niewinni ludzie.

Stroman został skazany na karę śmierci. Przeciwko takiemu wyrokowi protestował jednak Rais Buiyan, ktόry przeżył atak skazanego. – Jeśli chcemy żyć w lepszym świecie musimy przerwać cykl nienawiści. Wierzę, że najlepszym na to sposobem jest przebaczenie. Dawno temu przebaczyłem Markowi Stromanowi, gdyż wiem, że nie był w stanie oddzielić zła od dobra – napisał w oświadczeniu Buiyan.

Jedna z ławniczek, ktόra zdecydowała o winie Stromana, Jenifer Sheehan napisała rόwnież list do gubernatora Teksasu Ricka Perry z prośbą o darowanie życia mordercy. W ubiegłym miesiącu Sąd Najwyższy w tym stanie zdecydował o utrzymaniu najwyższego wymiaru kary. Egzekucję mógł więc w ostatniej chwili wstrzymać gubernator. Nie zrobił tego i Mark Stroman został stracony.

DB (na podst. CNN)

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. szkoda gadać
  szkoda gadać 20 lipca, 2011, 16:45

  chore prawo …
  jedynie ofiara mówi coś do rzeczy. ehh

  Reply this comment
 2. Joe B
  Joe B 21 lipca, 2011, 00:02

  Gdyby byl zabil Osame Binladyna okrzykli by go bochaterem a tak widzicie sami zacheta dla terroru.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*