Wolność po 30 latach niesłusznego więzienia

We wtorek 52-letni mieszkaniec Ohio, Raymond Towler, po raz pierwszy od 30 lat zaznał wolności po tym jak testy DNA potwierdziły, że nie dokonał gwałtu na 11-letniej dziewczynce, o który był oskarżony. Sędzia unieważniła wyrok.

fot. AP/ Raymong Tawler za czyn, którego nie popełnił spędził w wiezieniu 30 lat
fot. AP/ Raymong Tawler za czyn, którego nie popełnił spędził w wiezieniu 30 lat

Uwolniony mężczyzna nie posiadał się ze szczęścia po wyjściu na wolność. Rodzina również nie kryła łez. Pytany jak ma zamiar wrócić do normalnego życia stwierdził: – Po prostu wezmę głęboki oddech i będę cieszył się życiem.

Raymond Towler unikał natomiast odpowiedzi na pytanie czy będzie domagał się zadośćuczynienia. Oznajmił wręcz, iż zdaje sobie sprawę, że na sprawiedliwość trzeba czasami poczekać. – Kilka lat zajęło nam, by w ogóle udało się przeprowadzić testy DNA – dodaje.

Sędzia sądu okręgowego Cuyahoga również nie mogła ukryć emocji. Gdy ściskała skazanemu dłoń skierowania ku niemu słowa tradycyjnej irlandzkiej modlitwy. Dodała także, że uniewinniony może skierować sprawę do sądu, gdyż spotkała go wielka niesprawiedliwość.

Raymond Towler został skazany na dożywocie za rzekomy gwałt na 11-letniej dziewczynce w parku w Cleveland w 1981 roku. Dopiero po latach wykonano testy DNA i ustalono, że to nie on dopuścił się przestępstwa. Prokuratura otrzymała wyniki testów DNA w poniedziałek i natychmiast wystąpiła o uwolnienie skazanego.

Organizacja Ohio Innocence Project, pomagająca skazanym doprowadzać do testów DNA, informuje że przypadek Raymonda Towlera jest drugim w historii Stanów Zjednoczonych kiedy skazany zostaje uniewinniony po spędzeniu w więzieniu tak długiego okresu.

O testy DNA dla Raymonda Towlera starano się od 2004 roku.

AS (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*