Wisconsin: Gubernator nie zgadza się na kompromis

W stanie Wisconsin atmosfera jest nadal gorąca. Do protestujących 50 tysięcy związkowców w poniedziałek dołączył Tom Morello, gitarzysta grupy Rage Against the Machine. Gubernator stanu pozostaje jednak niewzruszony – zapowiada, że nie zrezygnuje z proponowanej przez siebie przepisów ograniczających uprawnienia związków zawodowych. W poniedziałek pojawiło się pod jego adresem określenie „Mubarak Środkowego Zachodu”.

Nazwisko gubernatora stanu Wisconsin od tygodnia elektryzuje opinię publiczną. Scott Walker, pełniący swoją funkcję z ramienia Partii Republikańskiej, potwierdził w poniedziałek, że mimo fali protestów nie zamierza wycofać złożonej przez siebie propozycji nowych przepisów. Jego zdaniem , Wisconsin boryka się z poważnymi problemami finansowymi i jedynie pozbawienie związków zawodowych reprezentujących pracowników sektora publicznego możliwości prowadzenia zbiorowych negocjacji załata dziurę budżetową stanu, która wynosi obecnie 137 milionów dolarów.  

Scott Walker zaapelował w poniedziałek do 14 senatorów z Partii Demokratycznej, którzy celowo opuścili Wisconsin, aby opóźnić głosowanie nad projektem ustawy, by powrócili do stanu. Walker odwołał się do obowiązków jakie „zbiegli” senatorzy mają wobec rządu stanowego. Gubernator ogłosił również, że Senat wznowi obrady już we wtorek, nawet jeśli wśród członków organu ustawodawczego nie pojawi się żaden Demokrata. Informację tę potwierdził Scott Fitzgerald, przewodniczący Republikańskiej większości w stanie Wisconsin.

Do protestujących  dołączył też rockman, Tom Morello. Gitarzysta z Rage Against the Machine wystąpił w poniedziałek przed tłumem zgromadzonym w Madison. W swoim oświadczeniu muzyk przekonuje, że na „ulicach Madison ludzie tworzą dziś historię i dlatego nie może go tam zabraknąć”. Artysta powiedział również, że proponowany projekt nowych przepisów jest krzywdzący dla nauczycieli, strażaków, policjantów, pielęgniarek oraz pracowników sektora budowlanego.  

Propozycja gubernatora stanu, która wywołała całe zamieszanie, zakłada zwiększenie wysokości składek emerytalnych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich pracowników budżetówki. Scott Walker przekonuje, że jeżeli zaproponowane przez niego rozwiązania nie zostaną zatwierdzone przez stanowych ustawodawców pracę straci nawet 6 tysięcy osób zatrudnionych przez stan i drugie tyle w lokalnych samorządów. Deficyt budżetowy sięgnie zaś 3,6 mld dolarów.

W ramach negocjacji, przedstawiciele Partii Demokratycznej oraz związków zawodowych zadeklarowali, że są gotowi zaakceptować proponowane przez Walkera podwyżki w zamian za zachowanie prawa do prowadzenia zbiorowych negocjacji. Gubernator stanu Wisconsin odrzucił jednak te propozycje. Według niego nowe przepisy i tak uzyskają poparcie wymaganej większości.

AS, MP

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*