WikiLeaks znów ujawnia tajne dokumenty

Po kilku miesiącach milczenia i kłopotów prawnych głównego założyciela, WikiLeaks powróciło. Demaskatorski portal opublikował 1,7 mln tajnych dokumentów amerykańskiej dyplomacji z lat 1973 – 1976. To największa do tej pory partia materiału opublikowana jednorazowo przez WikiLeaks.

fot. David Shankbone/ Henry Kissinger w 2009 roku

fot. David Shankbone/ Henry Kissinger w 2009 roku

Zbiór dokumentów opublikowanych przez WikiLeaks to tzw. depesze Kissingera, od nazwiska 56. amerykańskiego sekretarza stanu i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Tych bezpośrednio związanych z Henrym Kissingerem jest ponad 200 tysięcy.

Co więcej, depesze Kissingera są znacznie dłuższe niż dotychczasowe publikacje WikiLeaks – zawierają 700 mln słów.

Julian Assange, założyciel Wiki Leaks twierdzi, że depesze Kissingera to dokumenty o najwyższej wadze informacji geopolitycznej, jakie kiedykolwiek opublikowano. „Dotyczą one zaangażowania USA, dyplomacji oraz wywiadu, które zbierały informacje na temat każdego istniejącego państwa na ziemi”.

Zdaniem WikiLeaks amerykański rząd odwleka odtajnienie depesz Kissingera. Po okresie 25 lat zatajenia już dawno powinny zostać ujawnione, jednak od 12 lat proces ten jest cały czas odkładany.

Publikacja depesz Kissingera to część znacznie poważniejszego przedsięwzięcia WikiLeaks – cyfrowej biblioteki dokumentów amerykańskiej dyplomacji o nazwie WikiLeaks Public Library of US Diplomacy. Julian Assange twierdzi, że jego portal posiada znacznie więcej tajnych dokumentów, które wkrótce opublikuje.

 

Categories: Wydarzenia
Tags: WikiLeaks

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*