Wielkanoc pierwszej rodziny USA

Prezydent Obama wraz z rodziną uczestniczył w niedzielę w wielkanocnej liturgii w Shiloh Baptist Church w Waszyngtonie. Kościół ten został założony w 1863 roku przez niewolników, którzy odzyskali wolność. W poniedziałek przed Białym Domem odbędzie się tradycyjne toczenie wielaknocnych jaj.

fot. Wielkanocne pisanki z Białego Domu

Prezydencką rodzinę w świątyni położnej około dwie mile na północ od Białego Domu powitały oklaski zgromadzonych wiernych. Barack Obama na wielkanocną mszę przybył wraz z żoną Michelle oraz corkami Sashą i Malią.

Kosciół, w którym w tym roku modlił się prezydent został założony przez grupę 21 oswobodzonych niewolników, którzy do Waszyngtonu dotarli z Fredericksburga w Wigrinii. Dziś jest to jedna z najstarszych afro-amerykańskich kongregacji w USA. W ubiegłym roku prezydencka rodzina uczestniczyła w liturgii w kościele metodystów. Dwa lata temu Obamowie Wielkanocnej mszy uczestniczyli w kościele św. Jana.

Wyznanie religijne Baracka Obamy wielokrotnie było przedmiotem dyskusji. W przeszłości pojawiały się spekulacje, że prezydent jest muzułmaninem. Sam Barack Obama wielokrotnie wypowiadał się na temat religii i podkreślał, jak duża role w jego życiu odegrało chrześcijaństwo. Podczas Narodowego Dnia Modlitwy w czwartek Barack Obama przyznał także, że od czasu objecia prezydentury jego więź z Bogiem i kościołem bardzo się wzmocniła.

Wielkanocna niedziela pierwszej rodizny będzie miała charakter prywatny.

W poniedziałek natomiast do Białego Domu przybędzie około 30 tysięcy zaproszonych gości, którzy wezmą udział w tradycyjnym toczeniu wielkanocnych jaj. W największej publicznej imprezie w Bialym Domu oprócz dzieci uczestniczyć bedzie wiele gwiazd, w tym m.in. Colbie Caillat, Greyson Chance, Willow Smith, Mindless Behavior, Geena Davis, John Lithgow, Kelly Ripa, Mark Consuelos, Chefs Jacque Pepin, Art Smith, Marcella Valladolid, Carla Hall oraz postaci z Ulicy Sezamkowej.

MP

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*