Washington Post zlekceważył katastrofę. Protest

Członkowie American-Polish Forum z Waszyngtonu są oburzeni wydaniem the Washington Post z niedzieli 11.kwietnia, dzień po tragicznej katastrofie polskiego samolotu koło Smoleńska.  Gazeta potraktowała tragedię marginalnie, umieszczając na frontowej stronie krótką informację o katastrofie obok dużego zdjęcia hokeisty drużyny Washington Capitals.

Poniżej drukujemy pełną wersję listu, który zostanie opublikowany w the Washington Post. APF w piątek o godz. 17-tej przekazało gazecie list z podpisami osób popierającymi protest.

„Jako członkowie American-Polish Forum i przyjaciele Polski , protestujemy przeciwko całkowicie niewłaściwemu odnotowaniu  katastrofy lotniczej, w której zginął polski prezydent Lech Kaczyński, głowa państwa zaufanego sojusznika Stanów Zjednoczonych, jego żona Maria, ostatni  polski prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby, wielu wybitnych Polaków, którzy byli w drodze na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu dokonanego na 22 tys. Polaków w Katyniu, w Rosji.

Gazeta nie poinformowała o tej tragedii z należytą powagą i godnością należną ofiarom i ich rodzinom.

11. kwietnia, dzień po katastrofie, gazety na całym świecie złożyły hołd ofiarom i poświęciły frontowe strony na opisanie tej tragedii. The Post odnotował wprawdzie na głównej stronie informację, ale ani nie zamieścił zdjęcia Lecha Kaczyńskiego, ani pogrążonych w żałobie Polaków.

W zamian za to, w środku frontowej strony znalazł się artykuł i zdjęcie  poświęcone hokeiście drużyny Washington Capitals, Alexowi Ovechkinowi. Zestawienie niewielkiej notatki na temat katastrofy i dużych rozmiarów artykułu o lokalnym sporcie było niewłaściwe i nie na miejscu.

Wierzymy, że czytelnikom gazety należy się wyjaśnienie. Zwracamy się także z prośbą o należną relację z uroczystości pogrzebowych Pierwszej Pary w nadchodzącą niedzielę, w której to uroczystości brać będzie udział prezydent Obama i prezydenci innych państw oraz o głęboką analizę masakry z 1940 roku w Katyniu, w rocznicy której uczestniczyć mieli polegli polscy liderzy.”

Anna Nadgrodkiewicz, Washington
The writer is a member of the executive committee of the American
Polish Forum in Arlington.

MB(Inf.wł.)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Dorka
  Dorka 16 kwietnia, 2010, 02:59

  Andrzej Piast

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 16 kwietnia, 2010, 03:00

  Wiesław Worycki

  Reply this comment
 3. Kali
  Kali 16 kwietnia, 2010, 03:00

  Bożena Zgierska

  Reply this comment
 4. Ważny
  Ważny 16 kwietnia, 2010, 03:01

  Popieram, Bolesław Morawski

  Reply this comment
 5. Zuza
  Zuza 16 kwietnia, 2010, 10:15

  Zuza Robak

  Reply this comment
 6. 0x00C0FFEE
  0x00C0FFEE 16 kwietnia, 2010, 11:08

  Robert J. Gebis

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*