W Afganistanie służy więcej żołnierzy niż Iraku

Po raz pierwszy od 2003 roku, kiedy wojska USA rozpoczęły walkę z talibami, w Afganistanie służy więcej amerykańskich żołnierzy niż w Iraku – poinformował Pentagon.

fot. W Afganistanie stacjonuje obecnie 94 tysiące żołnierzy USA

W Afganistanie przebywa obecnie 94 tys. żołnierzy USA, podczas gdy w Iraku jest ich 92 tys. – wynika z najnowszych danych Departamentu Obrony. Jeszcze w tym roku liczba żołnierzy stacjonujących w Afganistanie przekroczy 98 tysięcy, co związane jest z nową strategią wojenną Białego Domu. Prezydent Obama zdecydował, że aby ostatecznie pokonać siły talibańskie i przekazać odpowiedzialność za kraj Afgańczykom, konieczne będą zdecydowane działania wojenne, a co za tym idzie zwiększenie liczebności amerykańskiego kontyngentu.

Jednocześnie trwa wycofywanie wojsk USA z Iraku. Do września kraj ten opuszczą bojowe jednostki amerykańskie, a pozostałe oddziały mają wycofać się do końca 2011 r.

W latach 2006 – 2007, kiedy działania wojenne miały najbardziej intensywny przebieg, w Iraku służyło od 130 do 172 tys. amerykańskich żołnierzy. Liczebność amerykańskiego kontyngentu w Afganistanie, pomimo intensyfikacji działań, będzie mniejsza.

IN (AP, PAP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*