VIDEO: Ofiara molestowania oskarża papieża

Arthur Budzinski już w 1974 roku zgłaszał władzom kościelnym, że padł ofiarą molestowania przez księdza Lawrence’a Murphy’ego. 20 lat później na informacje przekazane przez biskupa z Wisconsin Watykan i ówczesny kardynał Joseph Ratzinger także nie zareagował. Ofiara księdza – pedofila po latach domaga się sprawiedliwości.

61-letni dziś Budzinski, który od dziecka jest niemową, podczas konferencji prasowej za pośrednictwem córki GiGi powiedział dziennikarzom, że najwyższe władze kościelne wiedziały o wykorzystywaniu głuchoniemych chłopców w szkole św. Jana w stanie Wisconsin, w latach 1950-1974. Mimo to duchowni, a wśród nich obecny papież, nie zrobili nic aby stanąć w obronie bezbronnych dzieci i powstrzymać pedofila. „Papież o tym wiedział. Powinien za to odpowiedzieć. Ktoś powinien zostać ukarany” – mówił Budzinski.

Jako 26-letni chłopak w 1974 roku opowiedział biskupowi Wiliamowi E. Cousinowi, jak Murphy przychodził do jego pokoju i dopuszczał się na nim i innych chłopcach lubieżnych czynów. Biskup Cousin udzielił Budzinskiemu reprymendy a sprawa nie została nigdzie przekazana.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vsXx9LhCdwQ[/youtube]

Jak ujawnił w czwartek The New York Times, w połowie lat 90-tych arcybiskup Milwaukee Rembert G. Weakland informował laty watykańską Kongregację Nauki Wiary w sprawie podejrzeń o molestowanie około 200 głuchoniemych chłopców przez księdza Murphy’ego. Na czele Kongregacji stał wtedy kardynał Ratzinger. Nigdy nie zareagował żaden z listów.

Watykan odpiera zarzut milczenia i mówi, że w czasie kiedy do kardynała Ratzingera dotarły sygnały o molestowaniu chłopców ksiądz Murphy, był już wtedy w podeszłym wieku i bardzo słabego zdrowia, żył w odosobnieniu i nie wysuwano wobec niego nowych zarzutów wykorzystywania. W związku z tym Kongregacja Nauki Wiary zasugerowała arcybiskupowi Milwaukee, by rozważył rozwiązanie tej sytuacji, zakazując mu publicznego sprawowania posługi. Amerykański duchowny zmarł kilka miesięcy później.

MNP (AP, WI Sentinel, NYT)

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*