USA przepraszają za eksperymenty na ludziach

Stany Zjednoczone wystosowały do rządu Gwatemali oficjalne przeprosiny za eksperymenty medyczne jakie amerykańscy lekarze przeprowadzali w tym kraju w latach 40. ubiegłego wieku. Amerykanie świadomie zarazili chorobami wenerycznymi kilkaset osób, na których następnie testowano skuteczność leków na syfili i rzeżączkę.

fot.WH/ Prezydent USA przeprosił rząd Gwatemali za eksperymenty z lat 40.

Prezydent Barack Obama osobiście zatelefonował w piątek do prezydenta Gwatemali Alvaro Coloma aby wyrazić głęboki żal i prosić o wybaczenie za nieludzkie eksperymenty sprzed ponad 60 lat.

Specjalne oświadczenie wystosowały wspólnie sekretarz stanu Hillary Clinton oraz szefowa departamentu zdrowia Kathleen Sebelius. „Głęboko żałujemy tego co się stało i szczerze przepraszamy wszystkich tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci tymi nieludzkimi praktykami” – czytamy w oświadczeniu.

W latach 1946-1948 stany Zjednoczone prowadziły w Gwatemali eksperymenty medyczne w celu wyprodukowania leków skutecznych w walce z chorobami wenerycznymi. w tym celu blisko 700 pacjentów zakładów psychiatrycznych, więzień i żołnierzy zostało bez ich wiedzy zarażonych syfilisem i rzeżączką. Wiele osób nigdy nie odzyskało zdrowia.

Fakty te dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Do danych na temat testów dotarła prof. Susan Reverby z Wellesley College. Potwierdziła ona, że zgodę na eksperymenty wyraził gwatemalski rząd.

W rozmowie z BBC prezydent Gwatemali Alvaro Colom wyraził głębokie ubolewanie z powodu tragedii, która dotknęła setki niewinnych ludzi. Określił ją mianem ” zbrodni przeciw ludzkości”, a zarażonych pacjentów „ofiarami nadużyć prawa”.

MNP (AP, BBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. alicja
  alicja 2 października, 2010, 18:24

  nie tylko tam robi sie doswiadczenia na ludziach bo i w ameryce robi sie to samo

  Reply this comment
 2. Hanna Wodzynska
  Hanna Wodzynska 2 października, 2010, 20:22

  No to czyli metody Hitlera?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*