Urząd imigracyjny zapowiada podwyżki opłat

Koszt uzyskania zielonej karty czy wizy pracowniczej już niebawem będzie wyższy. Podwyżkę cen opłat imigracyjnych zapowiedział w środę dyrektor amerykańskiego urzędu imigracyjnego (USCIS) Alejandro Mayorkas. Podwyżki wyniosą średnio 10 proc. Nie będą dotyczyć opłat za naturalizację.

fot.AP/ Szef USCIS Alejandro Mayorkas przekonuje, że podwyżka opłat jest konieczna

Szef USCIS oświadczył, że podwyżki są konieczne aby zamknąć budżet urzędu, w którym przewidywany deficyt na najbliższy rok fiskalny wynosi 200 milionów dolarów. Jest to w dużej mierze spowodowane spadkiem liczby aplikacji składanych w ciągu ostatnich dwóch lat.  To natomiast jest po części konsekwencją podwyżki opłat imigracyjnych sprzed trzech lat. Ogromna liczba osób złożyła wnioski o naturalizację przed wprowadzeniem w życie podwyżki, w lipcu 2007 roku. Po tym terminie liczba chętnych na zostanie amerykańskim obywatelem drastycznie spadła. Spadły też wpływy do kasy USCIS.

Po wprowadzeniu zapowiedzianej podwyżki cena aplikacji o stały pobyt wzrośnie z 930 do 985 dolarów.  Wprowadzone zostaną także nowe opłaty: dla imigrantów-inwestorów; lekarzy przeprowadzających wymagane badania imigracyjne oraz dla osób składających aplikacje w placówkach konsularnych, poza granicami USA. Podrożeją również opłaty za uzyskanie dokumentu uprawniającego do pracy na terytorium Stanów Zjednoczonych: z 340 do 380 dolarów.

Tańsze będa natomiast tzw. wizy narzeczeńskie. Ich cena spadnie z 455 do 340 dolarów.

USCIS jest federalną agencją w 90 proc. utrzymującą się z opłat imigracyjnych. W ostatnich latach Kongres przyznawał jej jednak finansowe wsparcie na konkretne projekty, jak m.in nadrabianie opóźnień w rozpatrywaniu zaległych aplikacji.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy nowe opłaty wejąda w życie. Szczegóły podwyżek będą znane w najbliższych dniach.

MNP (LA Times)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*