Umowa o wolnym handlu z Koreą nie dla USA

Prezydentom Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia w kwestii wolnego handlu pomiędzy dwoma krajami. Niewątpliwie pozytywny wynik negocjacji towarzyszących wizycie prezydenta Obamy w Seulu i szczytowi G-20 byłby niezwykle korzystny dla USA.

fot.Getty Images/ Barack Obama z prezydentem Korei Południowej na szczycie G20 w Seulu

Otwarcie południowokoreańskiego rynku na amerykańską wołowinę i samochody mogłoby przełożyć się na eksport warty 10 miliardów dolarów oraz około 70 tysięcy miejsc pracy dla Amerykanów. Do podpisania paktu nie doszło ze względu na wiele kwestii spornych, w których negocjatorzy nie byli w stanie osiągnąć konsensusu.

Brak porozumienia może oziębić stosunki gospodarcze pomiędzy krajami. Jednak w trakcie czwartkowej konferencji prasowej z udziałem Lee Myung-baka, prezydenta Korei Południowej, Barack Obama zapewnił, że administracje obu krajów ciężko pracują nad ostatecznym określeniem gospodarczych relacji, które pomoże zbliżyć kraje do siebie w celu osiągnięcia obopólnych korzyści.

Jeszcze przed konferencją prasową z prezydentem Myung-bakiem Obama złożył hołd oddziałom amerykańskim, które przed 60 laty walczyły z reżimem komunistycznym wciąż zagrażającym pokojowi na kontynencie azjatyckim. Przemówienie, będące częścią obchodów Dnia Weterana, zostało wygłoszone w amerykańskim garnizonie w Yongsan w Korei Południowej.

Wizyta prezydenta Obamy w Seulu związana jest z uczestnictwem w dwudniowym spotkaniu na szczycie przywódców państw grupy G20, który rozpoczął się w czwartek i dotyczy przede wszystkim stabilizacji światowych rynków finansowych i ogólnego uzdrowienia gospodarki krajów rozwiniętych i rozwijających się. Trwająca łącznie 10 dni podróż Baracka Obamy po Azji rozpoczęła się w Indiach i ma na celu wzmocnienie handlowych i militarnych więzów Stanów Zjednoczonych z tym dobrze prosperującym gospodarczo regionem.

Jeszcze w czwartek prezydent spotka się w Seulu z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Powrót prezydenta do kraju przewidziany jest na niedzielę.

MO (CNN, AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Polityka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*