0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedUmowa o tarczy antyrakietowej bliska sfinalizowania

Umowa o tarczy antyrakietowej bliska sfinalizowania

-

Stany Zjednoczone i kraje NATO są bliskie osiągnięcia porozumienia w sprawie budowy tarczy antyrakietowej w Europie – poinformowała agencja Associated Press. Do sfinalizowania negocjacji dojdzie najprawdopodobniej w piątek podczas szczytu NATO w Lizbonie. Osobne rozmowy z Rosją odbędą się sobotę. Będą w nich uczestniczyli prezydenci USA i Rosji.

fot. Tarcza antyrakietowa ma zapenić bezpieczeństwo wszystkim członkom NATO

Według informacji jakie udało się uzyskać AP od anonimowego przedstawiciela USA, nowy projekt systemu obrony przeciwrakietowej zakłada, że „ograniczona liczba” amerykańskich głowic przechwytujących i radarów rozlokowana będzie w zaplanowanych do tej pory miejscach i połączona zostanie z systemem NATO-owskim, co zapewni bezpieczeństwo wszystkim 27 członkom NATO.

REKLAMA

Państwa Paktu Północnoatlantyckiego planują także zaprosić do współpracy Rosję, która od początku przeciwna był rozmieszczeniu amerykańskich instalacji w Polsce i w Czechach. Umowa nie przewiduje jednak oddawania władzom w Moskwie kontroli nad projektem, lecz jedynie wzywa do partycypowania w wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wspólnocie międzynarodowej.

Rola Polski w nowym projekcie obrony przeciwrakietowej jaki we wrześniu ubiegłego roku przedstawiła administracja Baracka Obamy, jest zdecydowanie mniejsza niż przewidywał to traktat wynegocjowany i podpisany za czasów George’a W. Busha. Plan poprzedniego prezydenta USA przewidywał powstanie w Redzikowie pod Słupskiem bazy dla 10 antyrakiet, a w Brdach niedaleko czeskiej Pragi – potężnego radaru. Przeciwko obu instalacjom ostro protestowała Rosja, grożąc m.in. rozmieszczeniem rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

Plan Baracka Obamy przewiduje rozmieszczenie na lądzie rakiet SM-3, stosowanych już na okrętach z systemem Aegis. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Część z nich miałaby stacjonować w Polsce. SM-3 1b mają chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu, głównie z Iranu.

Stany Zjednoczone zwróciły się do Turcji, aby zgodziała się na rozmieszczenie na swoim terytorium systemu radarów. Władze tego kraju nie wyraziły ostatecznej zgody na to, zaznaczając że nie chcą pogarszać swoich stosunków z sąsiadami. Turcja podkresla, że tarcza antyrakietowa nie powinna być prezentowana jako system obrony przed Iranem.

Anonimowy przedstawiciel USA powiedział AP, że ostatnie negocjacje na temat umowy przebiegają w pozytywnej atmosferze i można się spodziewać, że wszelkie przeszkody do osiągnięcia porozumienia zostana pokonane podczas szczytu w Lizbonie.

MNP (AP, MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

2091331076 views

REKLAMA

2091331375 views

REKLAMA

2093127834 views

REKLAMA

2091331656 views

REKLAMA

2091331802 views

REKLAMA

2091331946 views