"Trójka z West Memphis" po 18 latach na wolności

Trzech mężczyzn, którzy 18 lat temu skazani zostali za zabójstwo trzech 8-latków, odzyskało w piątek wolność. Zabójstwo dzieci wstrząsnęło w 1993 roku całą Ameryką, a oskarżeni o dokonanie „satanistycznej zbrodni” nastoletni wtedy chłopcy zyskali miano „trójki z West Memphis”.

fot. Trójka z West Memphis. Od lewej: Jessie Misskelley, Jason Baldwin, Damien Echols

Dorośli dziś mężczyźni wyszli na wolność dzięki ugodzie zawartej przez prokuraturę i ich obrońców. Damien Echols, Jason Baldwin i Jessie Misskelley skorzystali z tzw. doktryny Alforda, na mocy której oskarżeni nie przyznali się co prawda do popełnienia przestępstwa, ale jednoczenie uznali, że prokuratura posiada dowody ponad wszelką wątpliwość wskazujące na ich winę. Wcześniej, w 1994 roku, mężczyźni zostali uznani przez ławę przysięgłych winnymi śmierci trzech chłopców. Mężczyźni przez lata odwoływali sie od wyroku i zapewniali o niewinności.

W piątek w oparciu o zawarta ugodę sędzia David Laser skazał „trójkę z West Memphis” w stanie Arkansas na karę 18 lat więzienia pozbawienia wolności i 10 lat kary w zawieszeniu. Było to jednoznaczne z wypuszczeniem całej trójki na wolność, po 18 latach spędzonych już za kratkami.

Śmierć trzech 8-letnich chłopców: Stevie’go Brancha, Michaela Moore i Christophera Byersa wstrząsnęła przed laty całą Ameryką. Dzieci zaginęły 5 maja 1993 roku. Następnego dnia w przydrożnym rowie znaleziono ciała nagie ośmiolatków. Chłopcy mięli ręce przywiązane do kostek, a ich ciała nosiły liczne rany kłute, w tym w okolicach genitaliów. Makabryczne szczegóły zbrodni według prowadzących śledztwo były dowodem na to, że zabójstwa dokonano w typowy dla satanistycznych rytuałów sposób.

W kręgu podejrzanych szybko znalazło się trzech nastolatków, o wybuchowych temperamentach, sprawiających wychowawcze problemy i pochodzący z rozbitych rodzin. Na podstawie dowodów poszlakowych Jessie Misskelley, którego sądzony był osobno został skazany na 40 lat pozbawienia wolności. Damien Echols otrzymał wyrok śmierci a Jason Baldwin dożywocie.

Cała trójka nazywana przez media „trójką z West Memphis” nie dała jednak za wygraną i składała szereg odwołań, powołując się na liczne nieprawidłowości w czasie śledztwa oraz procesu. Szybko rosło także grono osób, które wierzyły że trzech nastolatków o wątpliwej reputacji było dla policji i prokuratury łatwym celem i idealnie nadawało się do obarczenia winą za makabryczną zbrodnię.

Wykonane po latach testy DNA nie wykazały żadnego związku „trójki z West Memphis” z ofiarami i dowodami w sprawie. Ustalono także, że nóż który znaleziono koło domu jednego z oskarżonych nie był narzędziem zbrodni, jak wcześniej utrzymywała prokuratura.

Wśród walczących o wolność dla „trójki z West Memphis” był m.in. wokalista zespołu Pearl Jam Eddie Vedder. Podczas ogłoszenia wyroku, na mocy którego Echols, Baldwin i Misskelley odzyskali wolność Vedder był na sali sądowej.

mp

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. ali baba :)
  ali baba :) 20 sierpnia, 2011, 12:30

  …jak dobrze, ze mamy jednak te DNA….

  Reply this comment
 2. minka
  minka 19 września, 2011, 11:56

  kiedy pierwszy raz usłyszałam o tej sprawie nie mogłam pojąć, jak można było doprowadzić do tego, aby 3 niewinnych ludzi spędziła tyle lat w więzieniu… nadal tego nie rozumiem, ale mam nadzieję, że w końcu słusznie znaleźli się na wolności.

  Reply this comment
 3. teiczer
  teiczer 14 grudnia, 2011, 11:40

  Jestem za tym, aby w przypadku stwierdzenia pomyłki ławy przysięgłych, ławie przydzielić wyrok niewinnie skazanego. Śmierć za śmierć (wtedy ławę oskarżyć o nieumyślne spowodowanie śmierci), 5 lat za 5 lat. Wtedy o wiele ostrożniej podchodzonoby to ostrych wyroków. A co do skazanych wymienionych powyżej – rząd federalny USA powinien poczuć się winny za to, co zrobił trzem chłopcom. Zrobił z nich morderców i zabrał spory kawał dzieciństwa. I oczywiście NIKT za to nie odpowiedział.

  Reply this comment
 4. Charlie_Charlie
  Charlie_Charlie 14 grudnia, 2011, 12:14

  „wybaczajcie a bedzie wam wybaczone”….

  Reply this comment
 5. urszula
  urszula 29 sierpnia, 2012, 10:53

  Ciekawa jestem czy to prawda z tym, że ojczym jednego z zamordowanych chłopców był sprawcą. Podobno znaleziono DNA właśnie tego ojczyma oraz jego kolegi, którzy razem mieli popełnić tą zbrodnię..

  Reply this comment
 6. burningred
  burningred 13 stycznia, 2016, 16:07

  Na moje winnym śmierci tych chłopców jest ojczym Steviego i sąsiad . Zrobili to tak żeby wyglądało na mord satanistyczny , w okolicy była trojka „psycholi”, ich skarżą.

  Reply this comment
 7. WInni
  WInni 1 sierpnia, 2017, 10:56

  Wszyscy jak jeden mąż sie mylicie, oni byli winni. Ludzie ktorzy stali za ich uwolnieniem to satanisci, niestety zostal tu wymieniony tylko wokalista Pearl jam a bylo tam jeszcze paru innych. w tym satanistyczna telewizja HBO. https://www.youtube.com/watch?v=NWFryNdGlhI

  Reply this comment
 8. Anonim
  Anonim 12 listopada, 2017, 06:01

  Ślady na ciałach pasują do tych, które zostawiają na zwłokach żółwie, które żyją w tej okolicy! Dzieci zostały wyłącznie związane i pobite na śmierć, pozostałe ślady na ciałach były pośmiertnie pozostawione przez żerujące żółwie. Sąsiad oczyma jednego z zabitych był wykorzystywany przez tego ojczyma jako alibi, po latach zaczął pomagać policji, by ująć prawdziwego sprawcę, bo wiedział, że nie spędzili razem aż tyle czasu tego wieczoru. Sam ojczym z kolei był wielokrotnie notowany za pobicia, napaści, jego córka opowiadała też o tym, że wyparła wspomnienia z tego okresu, zwyrol molestował ją i zabitego chłopca.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*