Toyoty z usterką w układzie kierowniczym

Koncern Toyota wzywa do naprawy blisko pół miliona samochodów, w których występuje usterka w układzie kierowniczym. Ponad 400 tysięcy wadliwych samochodach jeździe po amerykańskich drogach. Producent aut zapewnia, że z powodu usterki nie doszło do żadnych wypadków.

fot. Toyota wzywa do naprawy pół miliona aut

Problem dotyczy bloku wału korbowego w silnikach V6. Usterkę stwierdzono w około 500 tysiącach samochodów, z czego 420 tys. to samochody sprzedane w USA. Tzw. recall obejmuje także niewielką liczbę aut jeżdżących po drogach Europy, Azji i Australii.

Inżynierowie koncernu poinformowali, że przyczyną akcji jest nieprawidłowe położenie jednego z pierścieni bloku wału korbowego.  Usterka dotyczy modeli: 2004-2005 Toyota Camry, Higlander, Sienna, Solara, 2004 Avalon jak również 2006 Highlander HV. Problem występuje także w samochodach Lexus: 2004-2005 ES330, RX330 oraz 2006 RX400H.

Nie ma jednak powodu do paniki. Producent zapewnia, że usterka nie dorpowadziłą do żadnych wypadków i nie zagraża bezpieczeństwu właścicieli aut.

W styczniu koncern będzie wysyłał listy wszystkim właścicielom modeli, w których może występować problem, aby umówili się oni na wizytę w autoryzowanym serwisie Toyoty. Firma przyznaje, że usterka może prowadzić do występowania odgłosów przypominających stukanie lub drganie i radzi aby w takich przypadkach już wcześniej umówić się na wizytę u mechanika.

Nie są to pierwsze problemy Toyoty. Od września 2009 roku tylko w Stanach Zjednoczonych Toyota poinformowała o około 13 milionach samochodów z wadą fabryczną. W ubiegłym roku głośnym echem w mediach odbiła się sprawa blisko siedmiu milionów samochodów marki Toyota, które miały problemy z niekontrolowanym przyspieszaniem. Kolejne problemy z pewnością nie pomogą największemu  producentowi samochodów na świecie w walce o klienta.

Zobacz: Toyota zapłaci milionową karę za ukrywanie usterek

Zaniepokojeni kierowcy na poniższych stronach internetowych, mogą sprawdzić czy ich samochód podlega naprawie.

Toyota Recall

Lexus Recall

rm

 

 

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. ford fan
  ford fan 10 listopada, 2011, 20:35

  Wedlug powyzszego opisu wyglada na to ze sa dwie usterki w toyotach. Pierwsza w „ukladzie kierowniczym” a druga z „walem korbowym. Zajezdzilem juz kilka fordow w swoim zyciu, robiac ponad 200,000 mil na kazdym, ale zaden nie mial walu korbowego w ukladzie kierowniczym. Moze dlatego taka usterka nie wystapila w zadnym moim fordzie? A mowia ze ford **ja wart.

  Reply this comment
 2. Charlie_Charlie
  Charlie_Charlie 10 listopada, 2011, 21:58

  chyba nie ma wiekszej kichy niz jezdzic toyota. firma powinna dodawac trymer do strzyzenia wasow do kazdego modelu corolli.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*