Tornada przeszły przez południowy wschód USA

Tornada, silny wiatr i ulewne deszcze nawiedziły w środę w nocy południowy wschód USA. Żywioł niszczył budynki i wywracał samochody. W wyniku pożaru spowodowanego wyładowaniami atmosferycznymi zginęła jedna osoba. Alabama i Missisipi ogłosiły ostrzeżenia przed powodzią.

fot.AP/Jedno z tornad uderzyło w Theodore, na przedmieściach Mobile, w Alabamie

Tornada, które przeszły przez miasta Terry i Utica w Alabamie trwały niecałe 30 sekund. W Terry wiatr wiał nawet z prędkością 185 km/h. Wyrywał drzewa i zniszczył kilka domów. W Utica tornado uderzyło niecałe pół godziny później. Uderzenie było nieco słabsze, wiatr osiągał maksymalnie 153 km/h. Jednak również zniszczone zostały domy i inne budynki.

Na przedmieściach Mobile lekko ranne zostały cztery osoby. Świadkowie mówią o „30 sekundach czystego piekła”. Jedna osoba opisywała jak wiatr zerwał dach ze stacji benzynowej i wywracał ciężarówki. Natomiast Larry Bosarge powiedział lokalnej stacji telewizyjnej WALA , że uderzeniu tornada towarzyszył ogromny huk i dlatego mieszkańcom udało się w porę schronić przed zagrożeniem.

W Missisipi szkody odnotowano w 19 powiatach. Huragan powalił wiele drzew, zniszczone zostały domy. Zalana jest także część dróg, wiele wymaga uprzątnięcia z nich szczątków po ulewie.

Według informacji CNN w stanie Missisipi także potwierdzono wystąpienie dwóch tornad. To wyładowania atmosferyczne było najprawdopodobniej przyczyną pożaru domu w powiecie Yazoo, w którym zginęła 69-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Stacja ABC podaje, że trzy tornada uderzyły także w Luizjanie.

Ciągle występuje też zagrożenie przelania się rzek, w tym Tombigbee i Black Warrior w zachodniej Alabamie – informuje krajowe centrum meteorologiczne. Niebezpieczny poziom wód utrzyma się co najmniej do weekendu. Podobna sytuacja dotyczy rzeki Missisipi i jej dopływów.

W czwartek ulewne deszcze będą przesuwały się w kierunku regionów północno-wschodnich. Stan alarmowy ogłosił dla niektórych rejonów stanu gubernator New Jersey.

as

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*