Titanic niszczony przez fanów

W niedzielę minęła setna rocznica zatonięcia legendarnego Titanica. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku brytyjski transatlantyk  zderzył się z górą lodową i poszedł na dno. Mimo upływu czasu świat pamięta o tej tragedii. Zainteresowanie legendarnym statkiem coraz częściej zmienia się jednak w destrukcyjną obsesję, która może doprowadzić do zupełnego zniszczenia wraku Titanica.

fot. wiki commons/ Robert Ballard, odkrywca wraku Titanica i Bismarcka

Z okazji setnej rocznicy zatonięcia statku pasażerskiego Titanic, na całym świecie odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia. Statek rejsowy Balmoral, wraz z 1300 pasażerów na pokładzie, dotarł w niedzielę do miejsca, gdzie wiek temu zatonął brytyjski transatlantyk.

W 1912 roku w wyniku zatonięcia Titanica zginęło ponad 1500 osób. Z 2208 pasażerów uratowało się jedynie ok. 730. Tragedia Titanica, uwieczniona przez Jamesa Camerona w filmie z 1997 roku przyczyniła się do popularyzacji historii o brytyjskim transatlantyku.

Zobacz: Ukochane pary filmowe Amerykanów

Najbardziej żarliwi fani Titanica kolekcjonują pamiątki związane ze statkiem – najchętniej eksponaty uratowane z pokładu. Odkrywca wraku Titanica (odnalezionego dopiero 1 września 1985 roku), Robert Ballard twierdzi, że ogromna sława Titanica już wkrótce doprowadzi do jego kolejnej tragedii.

Oceanograf ostrzega: fani Titanica niszczą jego wrak podczas ekskluzywnych wycieczek na dno morskie. Zdaniem Ballarda setna rocznica zatonięcia brytyjskiego statku to najlepszy moment do tego, aby zaalarmować opinię publiczną.

W wywiadzie dla Stephena Colberta, Ballard przekonywał, że turyści niszczą pokład wraku statku i po prostu zaśmiecają dno morskie. Oceanograf przytoczył historię pary, która wypowiedziała sakramentalne tak w łodzi podwodnej osadzonej na pokładzie Titanica. Zdaniem eksploratora, takie sytuacje to zdecydowana przesada.

W ramach swojej kampanii, Robert Ballard w poniedziałek poprowadzi program Save the Titanic na kanale National Geographic. Oceanograf jest znany ze swojej niechęci do wystaw prezentujących pamiątki po Titanicu wydobyte z dna. Argumentując swoją postawę Ballard przytacza fragmenty rozmów z rodzinami ofiar tragicznie zmarłych w wyniku zatonięcia Titanica. W 1985 roku, kiedy udało mu się dotrzeć do wraku, Ballard pozostawał w kontakcie z 24 pasażerami, którzy przetrwali katastrofę. Wtedy mówili: „Zostaw Titanica. To cmentarz naszych rodziców”.

AS

Zobacz także:

Księżyc odpowiedzialny za zatonięcie Titanica

Categories: Wydarzenia

Comments

  1. Bruno_Rumuno
    Bruno_Rumuno 15 kwietnia, 2012, 19:58

    „Nie ma jeszcze komentarzy. Możesz być pierwszy!”
    A gdzie mariano? „ty-ta-nic” forum?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*