Teksas: Kara śmierci dla zabójcy z Fort Hood

Prokuratorzy wojskowi będą domagać się kary śmierci dla oficera, który 5 listopada w bazie Fort Hood otworzył ogień do swoich kolegów.  Major Nidal Malik Hasan jest oskarżony o 13-krotne zabójstwo z premedytacją oraz o próbę zabójstwa 32 zabójstwa osób.

fot.AP/ Major Nidal Malik Hasan
fot.AP/ Major Nidal Malik Hasan

W sądzie cywilnym za każde z morderstw Hasanowi groziłaby kara śmierci. W sądzie wojskowym jednak taki wyrok może być wydany jedynie po spełnieniu jednego z dwunastu specjalnych warunków obciążających. Prokuratorzy w specjalnym piśmie poinformowali obrońców majora, że w jego przypadku co najmniej jeden z takich warunków został spełniony. W tym przypadku chodzi o zabójstwo więcej niż jednej osoby.

Oficjalnie jednak prokuratura nie ogłosiła jednak jakiej kary będzie się domagać dla majora Nidala Malika Hasana.

39-letni Nidal Malik Hasan, jest urodzonym w Stanach Zjednoczonych muzułmaninem o jordańskich korzeniach. Pracował w armii USA jako psychiatra. Pod koniec października ubiegłego roku miał zostać wysłany na misję do Iraku. Według kolegów majora Hasan, rozkaz  o wyjeździe wywołał jego niepokój i złość. Najprawdopodobniej to był także motyw zbrodni.

Major Hasan przebywa obecnie w areszcie w powiecie Bell w Teksasie. Trafił tam kilka tygodni temu gdzie przebywał od czasu zamachu. W wyniku ran postrzałowych jakie odniósł, jest sparaliżowany.

MNP (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*