Szokujące zdjęcia na paczkach papierosów

Owrzodzone usta, zniszczone płuca palacza, dym wydobywający się z otworu w szyi po zabiegu tracheotomii, ciało po sekcji zwłok – takimi szokujacymi zdjęciami rząd USA chce przekonać Amerykanów do zerwania z nałogiem tytoniowym. Nowe ostrzeżenia przed konsekwencjami palenia  pojawią sie na paczkach papierosów.

W ramach zgłoszonej w listopadzie ubiegłego roku legislacji, branża tytoniowa znajdzie sie pod większą kontrolą federalnej Administracji ds. Żywoności i Leków (FDA). Ustawa nakłada na producentów papierosów obowiązek umieszczenia nowych ostrzeżeń na paczkach papierosów do września 2012 roku.

Zobacz także: Barack Obama nie pali. Już od roku!

fot. FDA/ Jedno ze zdjęć, które będzie ostrzegać o skutkach palenia

To pierwsze tak poważne zmiany od 25 lat. Według wielu organizacji pomagających w walce z nałogiem tytoniowym, to wielki krok w porównaniu z przestarzałymi ostrzeżeniami sprzed ćwierć wieku, na które nikt nie zwraca już nawet uwagi.

Na opakowaniach papierosów pojawi się w sumie dziewieć nowych ostrzeżeń przed skutkami palenia. Wiele z nich jest szokujących. Zdjęcia przedstawiają płuca palacza, zniszczone zęby i dziąsła, mężczyznę z aparatem tlenowym, matkę trzymająca dziecko w kłębach dymu. Zdjęciom towarzyszą napisy: „Palenie może cię zabić”, „Papierosy uzależniają”, „Palenie powoduje raka”, „Rzuć palnie”.

Sekretarz Departamentu Zdrowia Kathleen Sebelius oraz szefowa FDA Margaret Hamburg mają nadzieję, że nowa kampania przyczyni się do spadku liczby palaczy oraz spowodowanych paleniem chorób i zgonów. Szacuje się, że w USA z powodu schorzeń wywołanych paleniem co roku umiera 400 tysięcy osób. Leczenie chorób przewlekłych palaczy pochłania miliardy dolarów.

Ostrzeżenia o skutkach palenia pojawią się nie tylko na paczkach papierosów, ale także na reklamach wyrobów tytoniowych największych producentów.

MP

Wszystkie ostrzeżenia FDA zobaczyć można TUTAJ

Zobacz także: NYC: Koniec z paleniem w parkach i na plażach

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. hannah
  hannah 21 czerwca, 2011, 13:49

  Kiedys w komunie piwo bylo szkodlwe, wprowadzono zakazz spzedazy piwa do pierwszej po poludniu, i tak trzeba z papierosami wojowac, czyli zakaz sprzedazy przed polnoca… albo godziny wprowadzic w ktorych nie wolno palic, albo przymusowe plakietki na ubraniu z napisem jestem palaczem moze to by pomoglo roztac mi sie z nalogiem

  Reply this comment
  • Katarzyna
   Katarzyna 21 czerwca, 2011, 16:41

   A co te plakietki dadza???nierozumie ciebie!?a te godziny do ktorej mozna kupic,Hannah kazdy palacz ma zawsze zapasy w domu!!!

   Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 21 czerwca, 2011, 16:38

  Ha dobre I co?to ma przekonac ludzi,lekarze mowia ze niezdrowo I tak to nic niedaje

  Reply this comment
 3. kzet
  kzet 21 czerwca, 2011, 21:30

  ja wogole nie wiem czemu kogos boli ze ktos sobie pali. jego sprawa, jest dorosly i ok. urzad czy instytucja informuje o szkodliwosci , czlowiek czyta , rozumie podejmuje decyzje ze chce palic i w porzadku. firmy ubezpieczeniowe doliczaja dla takich ekstra kase wiec w czym problem? w miejscach publicznych mamy zakaz palenia wiec bierni palacze nie musza juz plakac . nawet w kwestii palenia ktos chce decydowac za wszystkich…( dodam ze jestem osoba niepalaca)

  Reply this comment
 4. kzet
  kzet 21 czerwca, 2011, 21:46

  a inna sprawa ze ten facet na glownym zdjeciu postu przypomina mi obame…no to teraz fbi mnie ma….

  Reply this comment
  • housekeeper :)
   housekeeper :) 21 czerwca, 2011, 23:00

   kzet…ponoc kiedys jak plotka niosla wystarczylo po arabsku w telefonie wypowiedziec chociaz jedno slowo…..kazdy cos sobie przypomina poprzez rozne rzeczy..jeden popatrzy na majtki i pomysli o seksie, inny o aferze z kongresmenem, a inny ze sterta zaleglego prania…

   Reply this comment
 5. housekeeper :)
  housekeeper :) 21 czerwca, 2011, 23:04

  w kryzysie ludzie potrzebuja prawdopodobnie odskoczni od problemow codziennosci do polowania na wady ludzkie, bo chocby zakaz sprzedazy alkoholu po wielkiej depresji…? Tylko kiedy czlekowi znosnie nie widzi wad bliznich moze

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*