0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedSzczyt nuklearny w Waszyngtonie. Donald Tusk odwołał udział

Szczyt nuklearny w Waszyngtonie. Donald Tusk odwołał udział

-

W poniedziałek w Waszyngtonie rozpoczyna się  międzynarodowy szczyt nuklearny w udziałem prezydenta Baracka Obamy i przywódców 46. państw świata. Miał w nim także uczestniczyć polski premier Donald Tusk. Z powodu narodowej tragedii odwołał jednak swój udział.

fot. AP/ W czwartek prezydenci USA i Rosji podpisali umowe START II
fot. AP/ W czwartek prezydenci USA i Rosji podpisali umowe START II

Poniedziałkowe spotkanie w centrum konferencyjnym Waltera E. Waszyngtona jest postrzegane jako bezprecedensowy, globalny wysiłek w celu ograniczenia budowy i rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Jego uczestnicy będą poszukiwać sposobów zabezpieczenia materiałów jądrowych przed dostaniem się ich w ręce terrorystów.

REKLAMA

Stany Zjednoczone wciąż negocjują równocześnie z czterema stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ ich poparcie dla wprowadzenia sankcji wobec Iranu, który konsekwentnie odmawia porzucenia swoich nuklearnych ambicji.

W przeddzień rozpoczęcia szczytu prezydent Obama podkreślił, że największym zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa, jest możliwość przedostania się broni jądrowej w ręce międzynarodowej siatki terrorystycznej. Konieczna jest w tej kwestii międzynarodowa debata i poparcie wspólnoty międzynarodowej, które prezydent USA ma nadzieję podczas szczytu uzyskać.

„Użycie broni masowego rażenia w jakimkolwiek kraju świata – w Nowym Jorku, Londynie czy Johannesburgu – miałoby katastrofalne konsekwencje, także z perspektywy politycznej i ekonomicznej. Wiemy, że organizacje takie jak Al Kaida nieustannie podejmują działania zmierzające do uzyskania broni jądrowej i nie zawahałyby się jej użyć” – powiedział Brack Obama.

W czwartek prezydenci USA i Rosji – Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew – podpisali w Pradze nowy układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START II).

Układ, który musi być ratyfikowany przez parlamenty obu kajów, zastąpi START z 1991 roku, który wygasł w grudniu 2009 r. W porównaniu z poprzednimi porozumieniami nowy START zmniejsza limit gotowych do operacyjnego użycia głowic nuklearnych, pozostawiając jednocześnie obu państwom taki potencjał jądrowy, który wystarczyłby do wzajemnego unicestwienia.

MNP (CNN, PAP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

2091307514 views

REKLAMA

2091307813 views

REKLAMA

2093104272 views

REKLAMA

2091308094 views

REKLAMA

2091308240 views

REKLAMA

2091308384 views