Sto lat temu urodził się prezydent Ronald Reagan

 Dziś przypada setna rocznica urodzin wielkiego męża stanu – amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana. Przyszły polityk przyszedł na świat 6 lutego 1911 roku, w mieście Tampico, w stanie Illinois. Już od kilku dni w całym kraju odbywają się drobne uroczystości upamiętniające 40. prezydenta USA. Najważniejsze słowa padną jednak dziś, bo to w niedzielę przypada dokładna rocznica urodzin Reagana.

fot. Biblioteka Prezydencka Ronalda Reagana w Simi Valley

Uroczystości upamiętniające urodziny Ronalda Reagana odbędą się w wielu miejscach w kraju. Dla Republikanów, wspomnienie jednego z ich najznakomitszych braci stanowi okazję do zorganizowania uroczystej ceremonii w Chicago. Już w sobotę do Wietrznego Miasta przyjechało wielu gości, którzy mają zamiar wziąć udział w obchodach setnej rocznicy urodzin byłego prezydenta USA.

Ronald Reagan nie związał jednak swojego życia z Chicago. Polityk mieszkał w tym mieście zaledwie przez rok, od 1914 do 1915 roku, w budynku położonym niedaleko Hyde Parku.

Huczne obchody setnych urodzin Reagana (ich szacowany koszt to 5 mln dolarów) rozpoczęły się już także o 9:00 w Simi Valley, w stanie Kalifornia, gdzie znajduje się biblioteka imienia wspominanego polityka (Reagan Library). Uroczystości mają potrwać do godziny 17:00. Podczas tych kilku godzin przewidziane jest uroczyste otwarcie galerii poświęconych m.in. byłemu prezydentowi: Governor of California, Foundations of a Great Communicator, Honorouing America’s Heroes oraz Legacy Theater. Swoją obecnością uroczystość zaszczycą wdowa bo Ronaldzie Reaganie, Nancy Reagan, były Sekretarz Stanu James Baker, senator John Danforth i wielu innych.

Uroczystego akcentu nie zabraknie również wieczorem – podczas finału amerykańskiego futbolu (tzw. Super Bowl), którym żyje niemal cała Ameryka. Na ekranie wyświetlony zostanie kilkuminutowy film poświęcony jednemu z największych mężów stanu XX wieku.

Kariera 40. prezydenta USA święciła triumfy na długo przed tym, jak został mianowany głową państwa. Reagan zdobywał popularność jako aktor, przewodniczący Stowarzyszenia Aktorów Filmowych w Hollywood, a następnie jako gubernator stanu Kalifornia (wybierany na to stanowisko dwukrotnie – w 1966 i 1970 roku).

fot. Prezydent Ronald Reagan i Michaił Gorbachev

Ronald Reagan został mianowany prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1981 roku. Pozostał u władzy do 1989 roku i powszechnie uważa się, że prowadzona przez niego polityka zdecydowanie przyczyniła się do zakończenia Zimnej Wojny. Amerykańscy publicyści, tacy jak np. Will Bunch dość sceptycznie odnoszą się do mitu Reagana i przestrzegają przed gloryfikacją polityka, jednak to właśnie Reagan odważył się na otwartą politykę negocjacji z Kremlem i jako jeden z pierwszych oficjalnie określił ZSRR „imperium zła”.

Ocenia się, że dzięki prowadzeniu pewnej, zrównoważonej i niestroniącej od kompromisów polityki, Ronald Reagan znacznie przyczynił się do zmiany wizerunku współczesnej Partii Republikańskiej. Wszyscy jego późniejsi następcy kontynuowali podobny styl rządzenia. Nawet prezydent Barack Obama nie raz podkreślał swój ogromny szacunek dla postaci Republikanina, a jego styczniowe przemówienie o stanie państwa specjaliści określili mianem „reaganowskiego”, ponieważ nie brakło w nim mocnych akcentów optymistycznych.    

AS

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*