Wojskowa polityka wobec gejów i lesbijek bez zmian

Sąd Najwyższy zdecydował w piątek, że obowiązująca w szeregach armii USA zasada Don’t Ask Don’t Tell, zostanie utrzymana do wydania orzeczenia przez federalny sąd apelacyjny. Oznacza to, że geje i lesbijki nie mogą na razie otwarcie przyznawać się do swoich preferencji seksualnych.

fot. Zasada Don’t Ask Don’t Tell została utrzymana przez Sąd Najwyższy w mocy

Batalia sądowa wokół przyjętej 17 lat temu zasady toczy się od kilku miesięcy. W kilku wyrokach sądy federalne uznały politykę Don’t Ask Don’t Tell za niezgodną z konstytucją i nakazały wstrzymanie jej realizowania w szeregach US Army.

Sąd apelacyjny w San Francisco uznał jednak, że obecne zasady powinny być realizowane do czasu, aż administracja Baracka Obamy zdecyduje, czy odwoływać się od decyzji kwestionujących Don’t Ask Don’t Tell. Sąd Najwyższy zajął w piątek takie samo stanowisko; zasada powinna obowiązywać do rozpatrzenia ewentualnej apelacji.

Według wprowadzonej za czasów Billa Clintona zasady, geje i lesbijki mogą służyć w armii USA, nie mogą jednak otwarcie przyznawać się do swoich preferencji seksualnych. W przypadku ujawnienia ich homoseksualizmu – przez nich samych lub przez osoby postronne – żołnierze są wydalani ze służby. W ten sposób szeregów amerykańskiej armii odeszło ponad 13 tysięcy osób.

Przeciwnicy zasady – wśród nich prezydent Barack Obama – podkreślają, że kobiety i mężczyźni podejmujący tak niebezpieczną służbę dla kraju, często tracący na misjach wojskowych zdrowie lub życie, nie powinni być zmuszani do kłamstw i ukrywania swojej prawdziwej orientacji seksualnej.

Zobacz też:
Sąd wstrzymał obowiązywanie zasady Don’t Ask Don’t Tell

Geje wciąż nie mogą jawnie służyć w armii

Sąd: geje mają prawo służyć w armii

Kongres chce jawnej służby gejów i lesbijek

Już niebawem geje oficjalnie w armii USA

MNP (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Wydarzenia

Comments

  1. kicia
    kicia 12 listopada, 2010, 17:19

    i bardzo dobrze… :))))

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*